ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

نورباران

معرفی شش شهید تیپ۳۷نور

 

«تیپ37 نور» جمعی بود برآمده از رزمندگان اهل حمیدیه و اهواز. تیپی که به فرماندهی علی هاشمی پا گرفت و در سال‌های ابتدایی جنگ نقش بسزایی داشت. نیروهای این تیپ، مدت کوتاهی بعد از جنگ با نام قرارگاه سری نصرت و تیپ موسی‌بن‌جعفر(ع)، رو در روی دشمن بعثی ‌جنگیدند.

آن‌چه در پی می‌آید روایتی است کوتاه از شش رزمنده دلاور این تیپ که هرکدام‌شان با عنوان سرخ شهید در آسمان جهاد و مقاومت ماندگار شدند.

 

* شهید سیدرسول ذهبی

 خیابان دوازدهم حصیرآباد اهواز، زادگاه نوزادی از نسل نور بود. نسلی که آسمان انقلاب و دفاع مقدس از وجودش ستاره باران شد.

سیدرسول فعالیت‌های انقلابی‌اش را به دوران دفاع مقدس گره زد. با آغاز جنگ به همراه شهید علی هاشمی، این رفیق روزهای نوجوانی، راهی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شد. به سپاه حمیدیه پیوست و در یگان اطلاعات، مسئولیت شناسایی جبهه کرخه نور را بر عهده گرفت.

پس از عملیات بیت‌المقدس، از سپاه حمیدیه به سپاه سوسنگرد رفت و در واحد اطلاعات عملیات به همراه شهید علی هاشمی به شناسایی منطقه دشت آزادگان جهت تشکیل قرارگاه نصرت پرداخت.

روحیه خطرپذیری، شجاعت و هوشمندی او در به‌کارگیری روش‌های منحصر به فرد شناسایی در منطقه هورالعظیم، نفوذ طولانی مدت او به خاک عراق را ممکن می‌کرد. اطلاعات دقیق وی در بازگشت از این منطقه، هسته اصلی نقشه عملیات بدر و خیبر را رقم زد.

هرچند گمنام بود و بی‌ادعا، اما نام و روش‌های شهید ذهبی در تعداد زیادی از عملیات‌های شناسایی در طول تاریخ دفاع مقدس، درخشان است.

 

* شهید جابر حمودی

جابر حمودی پاسدار و پزشکیاری از عشایر دشت آزادگان است که جان و زندگی خود را وقف درمان محرومان می‌کرد. وی با شروع جنگ تحمیلی فعالیتش را به عنوان نیروی بومی عشایر در واحد اطلاعات عملیات سپاه حمیدیه آغاز کرد. او شناسایی منطقه کرخه نور را به عهده داشت و با نفوذ به خاک دشمن و شناسایی منطقه مورد نظر، نقش مهمی در عملیات شهید چمران داشت. اطلاعات شناسایی شده از جانب وی، پایه‌های اطلاعاتی دو عملیات دیگر بود.شهید جابر حمودی در یکی از عملیات‌های شناسایی به فیض شهادت نایل شد.

 

* شهید حسین احمدی

حسين در يک خانواده مذهبي چشم به جهان گشود. او در جواني حضور فعالي در مساجد و مراکز انقلابي داشت. پاي ثابت راهپيمايي‌ها و پايگاه بسيج بود. حس دفاع از اسلام وي را به صحنه نبرد با دشمن کشاند و به همراه دوستانش جواد فياض و مهاجر مقدم در سپاه حميديه و گلبهار به نبرد با دشمن پرداخت.

شجاعت اين شهيد در عرصه اطلاعات و شناسايي مربوط به عمليات انفجار سد، زبانزد همرزمان و فرماندهان بود. حسين احمدي سرانجام در عمليات‌هاي شناسايي، بر اثر سرماي سخت منطقه و از بين رفتن مسيرهاي شناسايي در بازگشت، به قافله شهداي اطلاعات پيوست.

 

* شهید فرهاد ملکفام

نوجواني 15 ساله بود که انقلاب به پيروزي رسيد. با شروع جنگ تحميلي، هم‌چون ديگر جوانان برومند ايران و با تاسي به سالار جوانان کربلا حضرت علي‌اکبر امام حسين عليه‌السلام به جبهه‌‌هاي حق عليه باطل شتافت. در منطقه کرخه نور و در سپاه حميديه با شجاعت و دلاوري جنگيد و با حضور فعالانه در چندين عمليات، بارها تا مرز شهادت پيش رفت. شهيد فرهاد ملکفام سرانجام در سال 1360 به شهادت رسيد.

 

* شهید کریم هویزه

اهل اهواز بود؛ نوجواني مومن و ولايت‌مدار. آغاز جنگ براي او نيز سکوي پرواز به سوي رضوان الهي شد. با حضور در سپاه حميديه، گزينش و تبليغات را به عهده گرفت. پس از عمليات بيت‌المقدس، در تشکيل سپاه سوسنگرد به همراه شهيدان علي هاشمي و باغباني شرکت کرد.

در قرارگاه نصرت و در هورالعظيم هم حضوري فعال داشت. شهيد هويزه مسئول روابط عمومي و تبليغات اين قرارگاه بود. عمليات‌هاي خيبر و بدر شاهد حضور خالصانه او در عرصه جهاد بود. صفحه آخر کتاب زندگي اين شهيد، با ريخته شدن خون پاکش در عمليات مجنون ورق خورد.

 

* شهید طارق عطایی

در خانواده‌ای مذهبی پا به جهان گذاشت. همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی حضوری فعال و موثر در مساجد و فعالیت‌های انقلابی داشت. از ابتدای جنگ تحمیلی به صف رزمندگان پیوست و در مخابرات سپاه حمیدیه و سوسنگرد همراه با شهید مهدی نریمی مشغول به خدمت شد. هم‌رزمان شهید عطایی از او به عنوان نیرویی بسیار ورزیده و شجاع یاد می‌کنند.

 پس از تشکیل قرارگاه نصرت، به عنوان نیروی اطلاعات و شناسایی  قرارگاه، بخشی از عملیات‌های شناسایی را به عهده داشت تا این که در عملیات کربلای4 به شهادت رسید.

 

تنظیم: سارا ابراهیمی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد