ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

اندیشۀ روشن

بهمن ۹۷انقلاب 40 ساله می‌شود. انقلابی که دشمنانش در مقدمه پیروزی‌اش، 40 ساله شدنش را بعید می‌دیدند. انقلابی که در طی سال‌ها فرازونشیب‌های زیادی از سر گذرانده و گاه از پیچ‌های خطرناکی عبور کرده است. در این بین، مهم‌ترین عاملی که می‌توان به صورت ویژه به آن توجه کرد بیانات راهگشا و روشنگری‌های بجا و اندیشمندانه حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری است که در بسیاری از موارد فصل‌الخطاب مشکلات ملت ایران بوده و هست. به بهانه 40 ساله شدن انقلاب، برای مرور مهم‌ترین عناوین بیانات رهبری معظم انقلاب در طول یک سال گذشته با ما همراه شوید.

 

آمریکا، دشمن 40 ساله

* دیدار رئیس‌جمهوری روسیه با رهبر انقلاب 1397/6/16

آمریکایی‌ها ۴۰سال است که می‌خواهند ریشه‌ جمهوری اسلامی ایران را بِکَنند، اما ما در این مدت، بیش از 40 برابر رشد کرده‌ایم که همین ایستادگی جمهوری اسلامی و موفقیت‌های آن، یک نمونه‌ موفق دیگر از مهار آمریکا است.

* دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) نوشهر 1397/6/18

جمهوری اسلامی 40 سال است که آماج خرابکاری آمریکا و همدستان آمریکا است. در این 40 سال، در جمهوری اسلامی چه اتفاقی افتاده است؟ جمهوری اسلامی از یک نهال باریک تبدیل شده است به یک درخت برومند و پرثمر. جمهوری اسلامی به رغم [خواست] قدرت‌های استکباری و آمریکا، توانسته است دل ملت‌های اسلامی را به پیام خود جلب کند و جذب کند. توانسته است توطئه‌ آمریکا را در این منطقه با شکست مواجه کند.

* دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی 1397/9/4

به‌وضوح امروز آمریکا در این منطقه ضعیف‌تر از 10 سال پیش و 20 سال پیش است. به‌وضوح رژیم صهیونیستیِ خبیث، امروز ضعیف‌تر از گذشته است.امروز ملت ایران و کشور ایران یک درخت تناور است. امروز آمریکا و رژیم صهیونیستی غلط می‌کنند که ملت ایران را تهدید کنند. تهدیدهای آن‌ها، حرکات آن‌ها، خباثت‌های آن‌ها تا امروز شکست خورده است، از این پس هم شکست خواهد خورد. تحریم هم شکست خواهد خورد، سیاست‌های‌شان هم شکست خواهد خورد به برکت مقاومت.

 

مذاکره نکنید

* دیدار اقشار مختلف مردم 1397/5/22

با این دولت، با این رژیم زورگوی متقلب باید نشست مذاکره کرد؟ چرا مذاکره کنیم؟ برجام نمونه‌ واضح این است. تازه بنده سخت‌گیری می‌کردم که البته همه‌ خطوط قرمزی که ما معین کرده بودیم رعایت نشد، طرف مقابل این‌جوری رفتار کرد، این‌جوری عمل کرد. خب، با این طرف مقابل نمی‌شود مذاکره کرد، با این دولت نمی‌شود مذاکره کرد. درباره‌ مسائل گوناگون، هر دولتی که با این دولت مذاکره کند [او] مشکل درست می‌کند مگر این که هم‌جهت باشند مثل انگلیس. ما باید وقتی مذاکره کنیم، وقتی وارد این بازی خطرناک بشویم که فشار او، هوچی‌گری او، نتواند در ما تاثیر بگذارد، به‌خاطر یک اقتداری که داریم. بله، آن‌ وقتی که جمهوری اسلامی از لحاظ اقتصادی، از لحاظ فرهنگی به آن اقتداری که ما در نظر گرفته‌ایم برسد، آن‌جا برود مذاکره کند، حرفی نیست. امروز چنین چیزی وجود ندارد. ما اگر چنان‌چه برویم مذاکره کنیم، قطعا این مذاکره به ضرر ما تمام خواهد شد. مذاکره با یک طرف زورگوی این‌جوری، به ضرر ما تمام خواهد شد.

 

برجام، نمونه واضح عهدشکنی

* دانشگاه فرهنگیان 1397/2/19

راجع به برجام؛ خب بنده از روز اول بارها و بارها گفتم به آمریکا اعتماد نکنید. هم در جلسات خصوصی این را گفتم، هم در جلسات عمومیِ مردمی گفتم. در جلسات خصوصی بیش‌تر هم این را گفتم. گفتم به این‌ها اعتماد نکنید. اگر می‌خواهید قرارداد ببندید، تضمین‌های لازم را فراهم بکنید، بعد صحبت کنید، بعد قرارداد ببندید، بعد امضا کنید. به حرفِ این‌ها اعتماد نکنید. یکی از چیزهایی که بنده آن‌وقت، به‌خصوص روی آن تصریح کرده بودم این بود که گفتم ما این قرارداد را قبول می‌کنیم به این شروط -چند شرط بود- یکی از شرط‌ها این بود که گفتیم رئیس‌جمهورِ وقتِ آمریکا بنویسد و امضا کند که تحریم‌ها برداشته شد. این جزو شرایط ما بود، جزو شرایط بنده بود. خب، مسئولین محترم زحمت کشیدند، تلاش کردند، عرق ریختند [ولی] نتوانستند و این نشد و نتیجه‌اش این است که دارید مشاهده می‌کنید. دو سال، دو سال ‌و نیم گذشته است، ما به همه‌ تعهدات عمل کرده‌ایم، این مردک می‌آید بیرون و می‌گوید که من قبول ندارم و خارج می‌شوم و چنین می‌کنم و چنان می‌کنم.حالا گفته می‌شود که برجام را می‌خواهیم با این سه کشور اروپایی ادامه بدهیم. من به این سه کشور هم اعتماد ندارم. من می‌گویم به این‌ها هم اعتماد نکنید.

 

حمایت از تولید داخلی

* دیدار مسئولان نظام  1397/3/2

تولید داخل و کالای ایرانی را باید تقویت کنیم. حقیقتا بایستی به مسئله‌ حمایت از کالای ایرانی اهمیت بدهیم. این یک کار واجب است. کار ضروری و قطعی است. مسئولین دولتی، مسئولین بخش‌های مختلف، نیروهای مسلح که خریدهای عمده برای آن‌ها است، هزینه‌های مهم این‌طور چیزها به‌ عهده‌ آن‌ها است، سعی کنند که مطلقا از محصولات غیرایرانی، آن‌جایی که [محصول] ایرانی وجود دارد استفاده نکنند.

* دیدار جمعی از خانواده‌های شهدا 1397/9/21

توصیه‌ من به جوان‌های‌مان این است: همه در هر جایی که هستند، برای کشور کار کنند. برای تقویت کشور، برای تقویت اقتصاد کشور، برای تولید داخلی که امسال را ما برای تولید داخلی به صورت شعار اعلام کردیم، هر کسی در هر جایی که هست تلاش خودش را بکند. تولیدکننده یک‌جور، مصرف‌کننده یک‌جور، تصمیم‌گیرنده‌ یک‌جور، قانون‌گذار یک‌جور، مجری یک‌جور، دولت یک‌جور، مجلس یک‌جور، قوه‌ قضاییه همین‌طور. هرکدام با بیداری و هشیاری کامل وظایف‌شان را انجام بدهند. این توصیه‌ ما به مردم است.

آن‌چه بنده نسبت به مسائل اقتصادی و مشکلات اقتصادی مردم احساس می‌کنم که باید انجام بگیرد برای رفع مشکلات، تقویت تولید داخلی است. به مسئولین هم سفارش کرده‌ام باید به تولید داخلی اهتمام ورزیده بشود. مشکلات اقتصادی مردم ان‌شاءالله کم خواهد شد، اگر چنان‌چه به این سمت و در این جهت، حرکت جدی و خوبی انجام بگیرد.

 

مسولان مردمی باشند

* دیدار با رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت 1397/6/7

اینی که شما بروید فرض کنید حالا فلان کارخانه را در فلان نقطه‌ کشور، یک نواری را مثلا قیچی کنید، این کافی نیست. اگر چنان‌چه واقعا یک کار خوب و کارستانی انجام گرفته به‌ عنوان این کارخانه، بروید در دل کار. مردم ببینند و این را منعکس بکنند. بروید با کارگر تماس بگیرید، بروید پای کوره، بروید با کارگرها حرف بزنید، وارد کار بشوید. این اگر شد، مردم می‌بینند بله، دارد کار می‌شود. اینی که حالا به شکل خیلی رسمی و با تفنن و با فلان، وارد بشود انسان یک جایی و بعد راهنمایی کنند، ما را برویم قیچی برداریم، ما این نوار را مثلا فرض کنید، این دل مردم را شاد نمی‌کند. مردم افتتاح‌های چندگانه کم ندیدند. شماها خودتان هم یادتان است. بعضی‌تان آن زمان وزیر هم بودید. چندبار یک کاری افتتاح شد. یک کاری افتتاح شده، در حالی که آماده نبوده. لذا این افتتاح کردن و این‌ها کافی نیست. باید اگر چنان‌چه واقعا کاری دارد انجام می‌گیرد در کشور که انجام می‌گیرد، انصافا کارهای خوبی هم دارد می‌شود، این‌ها را برای مردم درست روشن کنید، تشریح کنید.

 

در کنار گروه‌های مقاومت ایستاده‌ایم

* دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی 1397/1/25

 این که جمهوری اسلامی اعلام می‌کند که هرجا مظلومی هست و نصرتی لازم است ما آن‌جا حاضریم، به‌خاطر این است. این که ما روی مسئله‌ فلسطین این‌جور اصرار داریم، به‌خاطر این است. چون لازمه‌ توحید این است که انسان در مقابل زورگویی ظالم به مظلوم بایستد. حقیقت توحید این است و بعثت این را به ما یادآوری می‌کند و این مطمئنا پیشرفت هم دارد. ایستادن ما در کنار گروه‌های مقاومت در منطقه‌ غرب آسیا به همین دلیل است. حضور ما در سوریه، در مقابله و مواجهه‌ با تروریست‌هایی که آمریکا و عوامل آمریکا در منطقه به وجود آورده بودند، به این دلیل است. این که گفته بشود جمهوری اسلامی ایران توسعه‌طلب است، می‌خواهد فلان‌جا را تصرف کند، این‌ها حرف‌های مهمل و بی‌معنا و خلاف واقع و دروغی است. نه، ما قصد توسعه و نگاه توسعه‌طلبی به هیچ نقطه‌ای از دنیا نداریم.

 

مدیریت جهادی، اولویت ماست

 * دیدار اقشار مختلف مردم 1397/5/22

باید مدیریت جهادی را بر دیوان‌سالاری‌های فرسوده ترجیح بدهیم. این یکی از اولویت‌های ماست؛ اصرار بر مدیریت جهادی. مسئولین کشور در قوه‌ مجریه، در قوه‌‌ قضاییه، در بخش‌های مختلف، مدیریت جهادی را دنبال بکنند. مدیریت جهادی به معنای بی‌انضباطی نیست. پرکاری، با تدبیر حرکت کردن، شب ‌و روز نشناختن و دنبال کار را گرفتن، این معنای مدیریت جهادی است.

 

این‌ها رویش‌های انقلابند

 * دیدار جمعی از خانواده‌های شهدا 1397/9/21

بعضی از عناصر انقلابی از راه برگشتند. انقلاب ریزش داشته است. دلِ کسانی بسته‌ به دنیا شد. صدر اسلام هم همین‌جور بود. در صدر اسلام هم یک عده انقلابیونِ اولِ کار، بعد شدند دنیادارانِ اواسط و اواخر عمر. بله، این هست، اما در کنار این ریزش، چند برابر ما رویش داریم. رویش انقلاب، معجزه‌ انقلاب، این است. بعد از 40 سال شما می‌بینید جوان مومن مسلمان که نه امام را دیده است، نه انقلاب را دیده است، نه دوران دفاع مقدس را دیده است، نه آن حماسه‌ها را از نزدیک دیده، اما امروز با روحیه‌ انقلابی، مثل همان جوانِ اولِ انقلاب، مثل همت و خرازی و بزرگانی از این قبیل، می‌رود وسط میدان و با علاقه، با احساس مسئولیت، با شجاعت تمام در مقابل دشمن می‌ایستد. این که من می‌گویم جوان‌های مومنِ امروز، از لحاظ انگیزه از جوان اول انقلاب اگر جلوتر نباشند عقب‌تر نیستند یعنی این. این‌ها رویش‌های انقلابند.

 

انقلابی باشید

 * دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی 1397/3/30

رفتار نمایندگان مجلس باید رفتار انقلابی باشد. برخورد باید برخورد انقلابی باشد. شما در سوگندی هم که یاد کردید، این سوگند را یاد کردید که انقلاب، نتایج انقلاب، فراورده‌های انقلاب و فراورده‌های نظام جمهوری اسلامی را حفظ کنید. چطور ممکن است؟ بدون انقلابی بودن که نمی‌شود حفظ کرد. رفتار، باید رفتار انقلابی باشد. رفتار انقلابی به معنای رفتار غیرمدبرانه نیست. به‌ معنای رفتار عاقلانه و مدبرانه‌ و مجاهدانه است.

* دیدار جمعی از دانشجویان 1397/3/7

این را شما توجه داشته باشید که نظام در یک کارزار عظیمی قرار دارد. این که گفتم جای خودمان را بدانیم، مسئله را بشناسیم، اصل مسئله این است. شما در وسط میدان کارزارید، یک کارزار همه‌جانبه‌ عظیم. این کارزار را باید احساس کنید، طرف مقابل را باید بشناسید و این‌جور، تکلیف همه‌ ما معین می‌شود. نظام، بدون مشی انقلابی ارزشی ندارد، واقعا ارزشی ندارد. نظام، اگر چنان‌چه مشی انقلابی نداشته باشد، به آن آرمان‌ها نخواهد رسید، به دنبال آن آرمان‌ها نخواهد بود و با آن رژیم‌های گذشتۀ کشور هم هیچ تفاوتی نخواهد داشت و ارزشی ندارد.

البته انقلابی‌گری هم فقط در بستر نظام امکان‌پذیر است. این طرف قضیه را هم توجه داشته باشید. این‌جور نباشد که بعضی نظام را نفی کنند به‌ عنوان این که ما انقلابی هستیم. ارزش‌های نظام، ارکان نظام، بنیان‌های نظام را زیر سوال ببرند به‌ عنوان این که ما انقلابی هستیم. انقلابی‌گری به معنای ویرانگری نیست. انقلابی‌گری یک مشی صحیح و عاقلانه و پرانگیزه و پرامید و شجاعانه به سمت اهداف والا است.

 

فرهنگ، اولویت بسیار مهم

* دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت 1397/6/7

 اولویت بسیار مهم کشور، فرهنگ است. فرهنگ از ادبیات و هنر تا سبک زندگی، تا فرهنگ عمومی، تا اخلاق، تا رفتار اجتماعی، شامل همه‌ این‌ها است. ما در این زمینه‌ها تکلیف داریم، مسئولیت داریم، دستگاه‌های فرهنگی ما واقعا مسئولیّت دارند در این زمینه. فرض بفرمایید حالا فیلم، تئاتر، سینما، خب اگر مراقبت نباشد [چه می‌شود؟] بنده طرف‌دار جزم‌اندیشی و فشار و اختناق در این زمینه‌ها نیستم، می‌دانید. من اعتقاد راسخ دارم به آزاداندیشی. منتها آزاداندیشی غیر از ولنگاری است. غیر از اجازه دادن به دشمن است که از دالان آزاداندیشی و آزادعملی بخواهد ضربه بزند به [کشور]. امروز نیروهای مومن و جوان انقلابی‌مان، بیش‌ترین کارهای خوب کشور را دارند انجام می‌دهند. همین دانش‌بنیان‌ها، همین کارهای گوناگون، همین فعالیت‌ها، این‌ها بیش‌تر به ‌وسیله‌ جوان‌های مومن و مانند این‌ها انجام می‌گیرد. حالا فرض کنیم یک تئاتری یا یک فیلمی تولید بشود که تیشه به ریشه‌ ایمان این جوان‌ها بزند. این خوب است؟ این چیزی نیست که انسان از آن احساس خطر بکند؟

 

نویسنده:زینب‌سادات سیداحمدی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد