ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

سرنوشت جنگ

نگاهی به عملیات‌های کربلای4 و کربلای5 و شهدایش

 

پس از فتح خرمشهر در سوم خرداد سال 1367، روند جنگ دست‌خوش تغییراتی اساسی شد. در آن سوی میدان، عراق در پی محاصره و شکست سنگین در خاک ایران و از دست دادن خرمشهر استراتژیک، دریافت که گام بعدی ایران پیشروی در خاک آن‌ها و هدف اول نیز تصرف بصره خواهد بود. بنابراین با همدستی شرکای غربی، عربی و صهیونیستی‌اش اقدام به تجهیز و تحکیم استحکامات در زمین‌های شرق بصره و رهاسازی آب در اراضی آن کرد تا هرگونه احتمال خطر از سوی نیروهای ایرانی را به صفر برساند. در این سوی میدان اما، فرماندهان نظامی ایران، هراسی از هیچ غیرممکنی نداشتند و در پی به دست آوردن برتری در میدان نبرد و احقاق حق ملت ایران در جوامع بین المللی، از نفوذ در هر روزنه‌ای فروگذار نمی‌کردند.

فرماندهان نظامی ایران به‌خوبی می‌دانستند بهترین برتری برای تسلیم رژیم بعث عراق و اتمام جنگ، اشغال شهرهای عراق است. ایران پیش‌تر با تصرف جزایر مجنون در زمستان 1362 و فاو در زمستان 1364، این مهم را به اثبات رسانده بود. نزدیک‌ترین شهر به ایران و استراتژیک‌ترین آن‌ها به لحاظ وجود مناطق نفت‌خیز، بصره بود. بر همین اساس، ماه‌ها جمع‌آوری اطلاعات و کشیدن طرح‌های مختلف حمله برای دستیابی به این هدف، منجر به عملیات کربلای4 در منطقه ابوالخصیب و پاسگاه زید شد تا بصره را از جنوب که نسبت به شرق آن آسیب‌پذیرتر می‌نمود در سوم دی 1365 مورد هجوم قرار دهد.

این عملیات با وجود همه پیش‌بینی‌ها و احتیاط‌ها از سوی فرماندهان، توسط عوامل نفوذی و سرویس‌های جاسوسی آمریکا لو رفت. عملیاتی که برای آن تدارک گسترده‌ای چیده شده بود و لشکرهای زیادی برای شرکت در آن در منطقه حضور داشتند، همان ساعات اول با آتش سنگین دشمن که بر اساس اطلاعات دقیقش در کمین نیروهای ایرانی نشسته بود، با عدم‌الفتح مواجه شد.

اوضاع داشت به سرعت به نفع رژیم بعث عراق تغییر می‌کرد. آن‌ها سرمست از این پیروزی در تدارک جشن‌های بزرگ بودند. بسیاری از فرماندهان ارشد بعثی به تصور تحمیل شکست سخت به نیروهای ایرانی و عدم احتمال درگیری بزرگ در آینده نزدیک، به مرخصی فرستاده شدند.

در قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان قرارگاه مرکزی نیروهای ایرانی، جریان دیگری در حال شکل‌گیری بود. ایران که به‌شدت به دنبال پیروزی روحیه‌بخش و سریع برای تعیین سرنوشت جنگ بود، در نوزدهم دی 1365 عملیات کربلای5 را با رمز مقدس یازهرا سلام‌الله‌علیها آغاز کرد.

هدف این عملیات، عبور از کانال پرورش ماهی، پنج ضلعی‌ها، نهر جاسم، منطقه شلمچه و رسیدن به بصره بود. اما پیچیدگی زمین، وجود موانع طبیعی و مقاومت دشمن موجب شد که این عملیات که در کمال غافل‌گیری نیروهای رژیم بعث انجام شد، با کندی در پیشروی مواجه شود و تدبیر کلی عملیات بر تثبیت منطقه و استفاده از آتش برای در هم کوبیدن مقاومت دشمن قرار گیرد.

عملیات کربلای5 تا پایان سال 1365 ادامه یافت. طی این عملیات، نیروهای ایرانی با پیشروی 12 کیلومتری به سمت بصره، آزادسازی پاسگاه بوبیان، شلمچه، نهر خیِّن، جزایر بوارین، فیاض و ام‌الطویل توانستند با عقب راندن ارتش بعث، موقعیت سیاسی و نظامی عراق را تضعیف و اوضاع جبهه‌های نبرد را به سود قوای ایران تثبیت کنند. نیروهای نظامی ایران یکی از ارزشمندترین تجارب جنگی را در جهان رقم زده بودند که تاکنون در مدارس نظامی جهان تدریس می‌شود.

در این عملیات سخت و طولانی که با سنگین‌ترین و بیش‌ترین پاتک‌های دشمن همراه بود، 7 هزار و 651 تن از جوانان ایران اسلامی به شهادت رسیدند که صدها نفر از آن‌ها از فرماندهان لشکر، تیپ، گردان و گروهان بودند. هم‌چنین بیش از 53 هزار نفر مجروح و 3 هزار نفر مفقودالاثر شدند.

برخی از فرماندهان شهید این عملیات عبارتند از:

حسین خرازی

حسین خرازی‌دهکردی که متولد 1336 در خانواده‌ای مذهبی در اصفهان است، در دوران جوانی همزمان با تحصیل علوم دینی و قرآنی، به گذراندن دوره سربازی مشغول بود. او به دستور امام خمینی (ره) از پادگان فرار کرد و با جریان پیروزی انقلاب اسلامی همراه شد. حسین در کمیته انقلاب اسلامی به مبارزه با دشمنان داخلی مشغول بود که با بالا گرفتن درگیری‌ها در کردستان راهی آن‌جا شد. او در بازپس‌گیری شهرهای سنندج، دیوان‌دره، سقز، بانه، مریوان و سردشت نقش موثری داشت.

با شروع جنگ با عراق، او اولین خط دفاعی ایران در منطقه دارخوین را تشکیل داد که به «خط شیر» معروف شد. خرازی در عملیات‌های مهمی چون طریق‌القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان، والفجر مقدماتی، خیبر و والفجر8 به عنوان فرمانده لشکر امام حسین(ع) حضور داشت. او در عملیات خیبر از ناحیه دست جانباز شد. حاج‌حسین خرازی در جریان عملیات کربلای5 در هشتم اسفند در منطقه شلمچه به شهادت رسید.

 

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین عبدالله میثمی

عبدالله میثمی درس طلبگی را از اصفهان آغاز کرد و در قم ادامه داد. او در سال 1353 به دنبال مبارزات سیاسی علیه رژیم ستمشاهی دستگیر شد و تا پیروزی انقلاب اسلامی در زندان‌های رژیم پهلوی به سر برد. وی پس از پیروزی انقلاب، به همراه مصطفی ردانی‌پور به کردستان و سپس به عنوان مسئول دفتر نمایندگی امام خمینی(ره) در سپاه به یاسوج رفت. میثمی در دوران جنگ تحمیلی، از سوی شهید محلاتی به عنوان نماینده ولی‌فقیه در قرارگاه خاتم‌الانبیا مشغول به کار شد. او در نهم بهمن 1365 در منطقه عملیاتی کربلای5 از ناحیه سر مورد اصابت ترکش قرار گرفت و در دوازدهم بهمن به شهادت رسید.

 

یدالله کلهر

یدالله کلهر قائم‌مقام لشکر10 سیدالشهدا(ع) کرج بود. او پس از پشت سر گذاشتن دوران فعالیت‌های انقلابی و نبردهای کردستان در منطقه تکاب، در آبادان جبهه فیاضیه را تشکیل داد. یدالله کلهر در عملیات‌های متعددی در جنگ تحمیلی حضور داشت. او در یکم بهمن سال 1365 در جریان عملیات کربلای5 به شهادت رسید.

 

اسماعیل دقایقی

اسماعیل دقایقی به دلیل تسلط بر زبان عربی با لهجه عراقی و مهارت‌های لازم جهت فرماندهی، فرمانده تیپ بدر بود. این تیپ شامل نیروهای مجاهد و اسیر عراقی می‌شد که تمایل به پیکار با رژیم بعث عراق داشتند. دقایقی پس از درخشش در عملیات‌های شکست محاصره سوسنگرد، خیبر و بدر در 28 دی 1365 در کربلای5 به درجه شهادت نایل شد.

 

هاشم اعتمادی

هاشم اعتمادی متولد 1341 در سپیدان فارس بود. او پس از شروع جنگ تحمیلی در تیپ17 علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) قم به عنوان مسئول گروهان مشغول به خدمت شد. چندی بعد هم به عنوان یکی از بهترین فرماندهان تیپ امام سجاد(ع) و تیپ33 المهدی مورد توجه قرار گرفت. هاشم اعتمادی در حالی که فرماندهی تیپ مستقل32 امام حسن(ع) را بر عهده داشت در عملیات کربلای5 به شهادت رسید.

 

محمدعلی شاهمرادی

محمدعلی شاهمرادی پس از حضور در عملیات‌های فتح‌المبین و بیت‌المقدس به عنوان فرمانده گردان، با تشکیل تیپ قمربنی‌هاشم(ع) مسئولیت طرح و عملیات آن را به عهده گرفت و دوم دی 1365 در کربلای5 به شهادت رسید.

 

قاسم میرحسینی

قاسم میرحسینی که در سال 1364 به زیارت خانه خدا نایل شده بود، در همان سال به سمت قائم‌مقام لشکر41 ثارالله منصوب شد. شهید میرحسینی در عملیات کربلای5 در منطقه شلمچه به شهادت رسید.

 

محمد فرومندی

محمد فرومندی متولد سال 1343 در اسفراین است. او در سال 1360 به سمت فرماندهی سپاه سبزوار منصوب شد و در بیستم دی سال 1365 در عملیات کربلای5 به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

 

محمدعبادیان

محمد عبادیان که مسئولیت پشتیبانی و تدارکات لشکر27 محمدرسول‌الله(ص) را بر عهده داشت، 24 دی سال 1365 در عملیات کربلای5 در منطقه شلمچه به شهادت رسید.

 

نویسنده:اسما طالقانی

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد