ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

ملازمان حرم

گفت‌وگو با فضه‌‌سادات حسینی مجری برنامه‌های مستند تلویزیون

 

فضه‌سادات حسینی گوینده خبر تلويزيون و دانشجوی ترم آخر دکترای حقوق زن در اسلام دانشگاه تربیت مدرس و دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق(ع) است. علاوه بر گویندگی، کار تدریس در رشته تخصصی‌اش و گويندگي فن بيان را هم انجام می‌دهد. اما بهانه ما برای مصاحبه با او، حضورش در سری دوم مستند «ملازمان حرم» است. مستندی که توانسته نظر بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند و در زنده کردن نام و راه شهدای مدافع حریم اسلام و انقلاب اسلامی بسیار موفق عمل کرده است.

 

* انگیزه کار برای شهدای مدافع‌ حرم چطور برای‌تان ایجاد شد؟

از بچگی کاملا با این فضا مانوس بوده‌ام و در فضای انقلابی و شهدا و فرهنگ دفاع مقدس بزرگ شده‌ام. عمویم در سال 67 و در فاو شهید شد، اما پیکرش برنگشت. مادربزرگم بعد از 30 سال هم‌چنان چشم به راهش است. به‌خاطر کهولت سن دیگر نمی‌تواند در مراسم تشییع شهدا شرکت کند، اما هر وقت در اخبار اعلام می‌شود که شهید گمنام می‌آورند از پدرم می‌خواهد که پیگیری کند که آیا عمویم جزو آن‌ها هست یا نه.

یادم هست پدرم همیشه ما بچه‌ها را به نمایشگاه‌های دفاع مقدس می‌برد. یا مثلا زمانی که به‌خاطر ماموریت پدرم مدتی را در اصفهان زندگی می‌کردیم، شب‌های قدر حتما می‌رفتیم گلزار شهدای اصفهان و سر مزار شهدای گمنام.

شهدای مدافع حرم نیز برایم همیشه مهم بوده‌اند، اما یک اتفاق مرا به دل این ماجرا برد. همسر دوست عزیزم زینب فروتن که همسایه هم بودیم یعنی «روح‌الله قربانی» در حلب شهید شد. این ارتباط خانوادگی و دوستی با خانواده شهید قربانی من را به لزوم کار کردن برای مدافعان‌ حرم خیلی حساس کرد. برای همین یک موسسه با کمک عده‌ای از دوستان که در میان‌شان فرزندان سرداران شهید مانند وهب همدانی پسر سردار حسین همدانی و پسران شهید سیاح طاهری بودند، ثبت کردیم. مدتی فعالیت کردیم و تولیدات فرهنگی خوبی هم داشتیم، اما به دلیل مشغول بودن دوستان و گرفتاری‌های‌شان، موسسه عملا تعطیل شد ولی فعاليت‌هاي‌مان خارج از موسسه ادامه دارد.

 

* چطور شد که برای مجموعه مستند ملازمان حرم دعوت به همکاری شدید؟

از سری اول در جریان ساخت ملازمان حرم بودم. حتی قرار بود دو سه قسمت آخرش را با خانم دکتر شهره پیرانی اجرای مشترک داشته باشیم که قسمت نشد. بعد از آن مسئول نصر.تی.وی با بنده تماس گرفت و درباره بخش دوم مجموعه ملازمان حرم صحبت کرد. آقای حسنی دعوت کرد که به عنوان مجری با این مجموعه همکاری داشته باشم. خیلی از این پیشنهاد خوشحال شدم، اما باید از مدیرمان اجازه می‌گرفتم. خیلی جالب بود که این اجازه فقط در مورد این برنامه داده شد. دیگر هیچ وقت و برای هیچ برنامه تلویزیونی اجازه پیدا نکردم که به عنوان مجری حضور داشته باشم. برای همین فکر می‌کنم همکاری با برنامه ملازمان حرم لطف و عنایت شهدا بود و براي من شبيه يک معجزه.

 

* هدف عوامل ملازمان حرم از ساخت این مجموعه چه بود؟

این مجموعه در درجه اول با هدفِ از مظلومیت در آوردن شهدای مدافع‌ حرم ساخته شد. در چند سال اول، شهدای مدافع حرم واقعا مظلوم بودند و شهادت‌شان هیچ بازتابی در جامعه نداشت. فکر می‌کنم بعد از شهادت شهید هادی باغبانی یک مقدار توجه‌ها به سمت شهدای مدافع حرم جلب شد. در درجه بعد، یک‌سری شبهات و سوال‌ها هم در ذهن عامه مردم بود که اصلا این‌ها چرا می‌روند سوریه؟ داوطلبانه می‌روند یا به اجبار؟ و انگیزه‌شان چیست؟ در سری اول به شکل غیرمستقیم تا حدود زیادی به این شبهات پاسخ داده شد و انگیزه‌ها، داوطلبانه بودن اعزام‌ها و روابط گرم و صمیمی این شهدا با همسر و فرزندان‌شان نشان داده شد. اما در سری دوم، اهدافی مثل نقش مادران شهدا در تربیت آن‌ها و سبک زندگی‌شان برای عوامل برنامه مهم بود. البته این را هم بگویم که در هر دو بخش ما اصرار داشتیم سراغ خانواده‌های شهدای غیر تهرانی و کم‌تر شناخته شده هم برویم. شهدایی که به‌خاطر دور بودن از پایتخت، مظلومیت بیش‌تری داشتند و جامعه کم‌تر آن‌ها را می‌شناخت.

 

* فکر می‌کنید اهدافی که داشتید محقق شده؟

چون این مجموعه از شبکه‌های مختلف پخش شد و خط‌شکن بود توانست خانواده‌های شهدای مدافع حرم را از غربت خارج کند تا دیده بشوند. دوم این که باعث شد مقدار زیادی از شبهاتی که در ذهنیت جامعه وجود داشت، تصحیح شود.

 

* شبهه‌هایی مثل پول گرفتن و...

مادر شهید علی‌اکبر شیرعلی، محکم جلوی دوربین درباره این مسئله گفت «من به آن‌ها که می‌گویند بچه‌های شما به‌خاطر پول رفته‌اند، می‌گویم من به شما یک میلیارد پول می‌دهم ولی بچه‌تان را تکه تکه می‌کنم، قبول می‌کنید؟» وقتی ایشان با سوز دل گفت «من از داغ پسرم نمُردم، اما از زخم زبان‌ها دارم آب می‌شوم» حداقل باعث بیداری مردم و تصحیح ذهنیت غلط یک عده شد. حتی اطرافیان و همسایگان و آشنایان آن‌ها با نگاه به شرایط مالی و خانه و زندگی قبل و بعد از شهادت خانواده‌های شهید مدافع حرم می‌توانند بفهمند که این‌ها هیچ پول خاصی نمی‌گیرند و اوضاع و سطح زندگي‌شان تغييري نمي‌کند.

مادر شهید عزیزی که خانه‌شان در بافت فرسوده محله خاوران تهران قرار دارد می‌گفت «من قبل از شهادت پسرم می‌خواستم خانه‌مان را بکوبم، اما چون بحث احیا و نوسازی بافت‌های فرسوده در شهرداری مطرح است و طرح تجمیع، کار روی زمین ماند و به ما مجوز ندادند. حالا همسایه‌ها به من می‌گویند شما خانواده شهید هستید چرا یک کاری نمی‌کنید؟ یعنی فکر می‌کنند چون شهید داده‌ایم پس امکانات خاصی برای‌مان در نظر گرفته می‌شود، اما نه چنین امکاناتی وجود دارد و نه اصلا ما دنبال این مسائل هستیم.»

 

* در مورد سبک زندگی و نحوه تربیت فرزندان، سری دوم برنامه چه پیام‌هایی برای مخاطبان داشت؟

شهدای مدافع حرم، چه آن‌ها که از قشر ضعیف جامعه بودند و در محله‌های فقیرنشین زندگی می‌کردند و چه آن‌ها که به لحاظ خانوادگی تمکن مالی داشتند، هر دو زندگی را خیلی دوست داشتند ولی وابسته و دلبسته به زندگی مادی نبودند. مثلا خانواده شهید محمدامین کریمیان که اهل بهنمير استان مازندران است تمکن مالی خوبی دارند. این شهید بی‌توجه به آن ثروت و امکانات می‌رود قم و طلبه می‌شود و بعد هم سوریه و شهادت.

یک نکته دیگر در مورد خانواده‌های شهدای مدافع حرم این است که این‌ها چه از خانواده‌های فقیر و چه ثروتمند، همه از یک تربیت صحیح برخوردار بودند. دیگر این‌ که یک علاقه شدید میان آن‌ها و اعضای خانواده‌شان برقرار بوده، اما این علاقه مانع رفتن آن‌ها نشده. این وارستگی را همه‌شان داشته‌اند.

 

* بازتاب‌های پخش این مجموعه را چطور ارزیابی می‌کنید؟

بازتاب‌های مثبت خیلی زیاد بوده به حدي که در نظرسنجي شبکه افق از مردم، برنامه ملازمان حرم بهترين برنامه شد. در واقع در مقابل اندک بازتاب‌های منفی، بازتاب‌های مثبت خیلی بیش‌تر است. در برخورد با مردم اثرگذاری‌اش را دیده‌ام. البته آدم‌هایی هم بودند که از روی تحجر انتقاد می‌کردند. کسانی با یک ذهن بیمار می‌گفتند چرا تصویر همسران جوان شهدای مدافع حرم را در تلویزیون پخش می‌کنید! اتفاقا سرِ انتقادهای این جماعت کم تعداد، همسران سرداران شهید دفاع‌ مقدس وارد ماجرا شدند و با ارتباط‌گیری با همسران شهیدان مدافع حرم خیلی به آن‌ها کمک کردند تا بتوانند بر مشکلاتی که بعد از داغ شهادت همسر‌ان‌شان برای‌شان ایجاد شده غلبه کنند. حتی آن‌ها همسران شهدای مدافع حرم را به ازدواج تشویق ‌کردند و در این زمینه مشاوران خوبی بودند. الان شکر خدا تعدادی از همسران شهدای مدافع حرم ازدواج کرده‌اند و الحمدلله زندگي‌هاي خوبي دارند. همسران‌شان همراه‌ هستند و حتي براي شرکت در مراسم‌ بزرگداشت شهيد و يا رفتن بر سر مزارشان پيشقدم می‌شوند.

 

* یک انتقادی که به مجموعه‌های این‌‌چنینی وارد می‌شود تاکید بر واژه مدافع «حرم» است. در حالی که مسئله، دفاع از «حریم» اسلام و تشیع و انقلاب اسلامی است. نظر شما چیست؟

اصل ماجرا محور مقاومت و دفاع از حریم اسلام و انقلاب است. در بعضی از قسمت‌های ملازمان حرم به این مسئله اشاره شده. مثلا در مورد شهید مهدی نوروزی که در عراق شهید شده، به این موضوع پرداخته شد. ما چون اصطلاح شهید مدافع حرم در بین مردم جاافتاده، از آن استفاده می‌کنیم. قرار است یک مجموعه درباره شهدای محور مقاومت در سطح بین‌الملل ساخته شود و این مفاهیم برای مخاطبان تعریف شود.

 

* همکاری در این مجموعه چه برکاتی برای خودتان داشته؟

ملازمان حرم برای من یک ادای دین کوچک به خانواده‌های شهدا بود. این شهدا برادران من هستند. بزرگ‌ترین سرمایه زندگی‌ام را الان دعای پدر و مادر و همسر و فرزندان این شهدا می‌دانم. واقعا دعاهای مادران عزیز شهدا و لبخند رضايت فرزندان‌شان بزرگ‌ترین پشتوانه زندگی‌ام شده.

زمانی بود که به‌خاطر بعضی مشکلات و سختی‌های زندگی، خيلي خسته بودم. دقيقا اين حال من مصادف شد با ضبط قسمت شهيد عباس آبياري. وقتی برای ضبط برنامه به منزل ايشان رفتم و روبه‌روی مادر عزیز این شهید نشستم، انگار یک انژری دوباره به من داده شد. روحیه تازه‌ای پیدا کردم و توانستم با مشکلات کنار بیایم و يادم بيايد که اين دنيا گذراست و هيچ ارزشي ندارد. این‌ها همه از برکات همراهی با خانواده‌های شهداست. شهدا عجيب معجزه مي‌کنند. من هر روز عنايات‌شان را در زندگي‌ام مي‌بينم. با اين ‌که عوامل این برنامه با مشکلات مالی و بودجه‌ای مواجه هستند و تقريبا همه ما هنوز پولی بابت همکاری دریافت نکرده‌ايم، اما براي ادامه کار با سر می‌رویم. لحظات بودن با شهدا و خانواده‌هاي‌شان دلچسب و پربرکت است.

 

* ممنون از وقتی که در اختیار فکه قرار دادید. 

 

نویسنده: انوشه میرمرعشی

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد