ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

مادام بل و میس لمبتون؛ از گور درآمدگان

بررسی مختصر تاریخچه تفرقه‌افکنی انگلستان میان دو ملت ایران و عراق 

 

اولین‌بار روزنامه گاردین انگلیس گزارشی دروغ درباره توریسم جنسی در مشهد را منتشر کرد. قبل از آن بی‌بی‌سی در گزارشی اعلام کرده بود مردم عراق از سوءاستفاده مردان ایرانی از زنان عراقی در سفر زیارتی به عراق ناراحت هستند. مدتی قبل از آن ‌هم بی‌بی‌سی در گزارش‌هایی این دروغ را بین مردم عراق شایع کرده بود که جمهوری اسلامی ایران در عراق وزیر و وکیل عزل و نصب می‌کند و کل حکومت عراق را قبضه کرده است. همان ‌زمان صفحه‌های تلگرام و اینستاگرام مردم خوزستان پر شد از خبر دزدی آب هور و اروند توسط عراقی‌ها.

اما آیا این بار اولی است که انگلیسی‌ها میان دو ملت عراق و ایران تفرقه‌افکنی می‌کنند؟ آیا این تلاش‌ها در تاریخ هم سابقه داشته؟ اگر داشته آیا در گذشته جدی‌تر و عمیق‌تر بوده یا امروز؟

متن زیر تلاشی است برای پاسخ به این سوال‌ها.

 

* مادام بل، زنی که انگلیس مادر عراقش خواند

انگلیسی‌ها اسطوره‌ای دارند به نام مادام بل. اسطوره‌ای که خدمات عجیبی به دستگاه استعماری بریتانیای ‌کبیر کرده است. اسم اصلی مادام بل، «گرترود مارگریت لوسین بل» بود. او به ظاهر باستان‌شناس، قوم‌شناس و ادیب بود، اما در واقع در استخدام وزارت امورخارجه انگلستان و یک جاسوس بود. این جاسوس انگلیسی در جريان جنگ جهاني اول با همراهی تی‌ای لورنس، و سِر پِرسي كاكس طوايف جزيرة‌العرب را بر ضد دولت قدرتمند عثماني متحد کرد و با تجهیز آنان به انواع سلاح، شورش بزرگی را طراحی کرد. هدف از این شورش تجزیه امپراتوری عثمانی و استعمار مستقیم کشورهای کوچک تازه تاسیس اسلامی بود. مادام بل طايفه هاشمي را از حجاز به اردن كوچ داد و اميران اين طايفه را به پادشاهي دو كشور تازه تاسیس اردن و عراق رساند. انگلیسی‌ها به دلیل نقشي كه گرترود بل در روي كار آوردن بسياري از شاهان و شاهزادگان در عراق پس از جنگ جهاني اول داشت به او لقب بانوی «پادشاه ساز» و «مادر عراق» دادند.

مادام بل اما در عراق یک کار بسیار ویژه داشت. این که به عراقی‌ها بگوید شما عراقی‌ها عرب هستید و عجم‌ها(ترک‌ها، ایرانی‌ها و...) می‌خواهند حق‌تان را بخورند و بر شما سلطه پیدا کنند. دروغ‌های تفرقه‌افکنانه‌ای که پس از بارها تکرار شدن توسط عمال انگلیس به باور بخشی از مردم عراق نشست.

 

* یک نمونه کوچک از جنایات مادام بل در عراق

علامه هبةالدین شهرستانی یکی از علمای بزرگ عراق بود که در سال 1301 قمری برابر با 1263 شمسی و همزمان با اواسط سلطنت ناصرالدین شاه در ایران در شهر سامرا به دنیا آمد. این عالم بزرگ علاوه بر فعالیت‌های علمی و مذهبی، روحیه‌ای شدیدا ضد استعماری داشت. او تحت تاثیر تفکرات سیدجمال‌الدین اسدآبادی سخت طرفدار وحدت امت اسلام در برابر دشمنان بود.

علامه شهرستانی برای ایجاد وحدت میان علمای اسلام(چه شیعه و چه سنی) سفرهایی به ایران، بحرین، یمن، هندوستان و... داشت. او در این سفرها ضمن یادآوری توطئه‌های دشمنان اسلام، اهمیت وحدت امت اسلام را در برابر استعمارگران به مردم مسلمان کشورهای مختلف گوشزد می‌کرد. البته به همین دلیل هم مورد غضب انگلیسی‌ها قرار گرفت.

درست در زمانی که علامه مبارزات خود را در قالب مجلس شیعیان جعفری عراق ادامه می‌داد، مادام بل در عراق مشغول توطئه‌گری و فعالیت‌های استمعاری‌ بود. در آن مقطع مشکلی برای چشمان علامه شهرستانی ایجاد شد که برای درمان به بیمارستانی در بغداد رفت. پزشک معالج او دکتر طوبالیان توصیه به عمل جراحی کرد. چون عمل جراحی انجام شد، به جای برطرف شدن آن درد ساده، چشم‌های ایشان نابینا شد. اما این همۀ ماجرا نبود. کمی بعد پرستاری به دیدار علامه آمد و در حالی ‌که اشک می‌ریخت خبر از توطئه مادام بل برای نابینا شدن علامه داد. او شهادت داد که شاهد بوده مادام بل در مکالمه‌ای با دکتر طوبالیان به دکتر دستور داده که باید عمل جراحی چشم علامه هبة‌الدین شهرستانی با ناکامی مواجه شود. یعنی مادام بل انگلیسی باعث می‌شود علامه تا پایان عمر فعالیت‌های علمی و فرهنگی خود را در نابینایی ادامه دهد.

 

* میس لمبتونی که ایرانی بودن را به ایرانی‌ها یاد می‌داد

یکی از زنان مستشرق انگلیسی که نقش بسیار مخربی در تخریب هویت، ترویج فرهنگ بیگانه‌پرستی و از خودبیگانگی در میان اهل تفکر و اهل قلم ایران دارد «آن کاترین لمبتون» معروف به «میس لمبتون» است.

او در سال 1912.م برابر با 1291.ش در انگلستان به دنیا آمد. تحصیلات عالی خود را در رشته زبان‌های شرقی در دانشگاه معروف کمبریج به پایان رساند و بعد از استخدام در وزارت امور خارجه انگلستان، از سال 1318 تا 1324.ش مامور این کشور در ایران شد. او در ایران، زبان فارسی خود را تکمیل کرد. ابتدا لهجه دختران تهران را فراگرفت و خیلی زود به زبان فارسی محاوره‌ای و کوچه‌بازاری تسلط یافت. به طوری که مخاطبش نمی‌توانست تشخیص بدهد که او انگلیسی است. در ادامه به اصفهان رفت و در آن شهر نیز لهجه‌های اصفهانی و بختیاری را آموخت. در مراجعت از این سفر، چون حادثه شهریور 1320 نزدیک می‌شد از طرف سفیر انگلیس در تهران مامور اداره اطلاعات و مطبوعات سفارت انگلیس در ایران شد. از این مقطع به بعد، نیرو و شبکه‌سازی هدفمند او برای گسترش نفوذ دولت انگلستان در بخش فرهنگی و سیاسی ایران آغاز شد. هدفی که افرادی چون «انور خامه‌ای» عضو حزب توده و همکار لمبتون و «ابونصر عضدقاجار» نویسنده به عیان به آن اذعان کرده‌اند.

میس لمبتون خطاب به روشنفکران و روزنامه‌نگارانی که معلمی‌اش را پذیرفته بودند، مدام تکرار می‌کرد که «شما ایرانیان آریایی و از نژاد برتر هستید[1]. عرب‌ها تمدن باستانی شما را نابود کرده‌اند و کتابخانه‌های‌تان را سوزانده‌اند. عرب‌ها شما را از اوج عزت به حضیض ذلت کشانده‌اند.» و دروغ‌هایی از این دست که سال‌ها بعد شهید مطهری در کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» به تک‌تک‌شان پاسخ‌های علمی و تحقیقی داد.

 

* حکومت سیاسی انگلیس در ایران و عراق

بعد از چندین دهه تلاش ماموران سیاسی(لرد کرزن)، نظامی(سر پرسی کاکس)، فرهنگی(ادوارد براون و مادام بل) و لشکر جاسوس‌های انگلیسی در ایران و عراق، جمعی از روشنفکران و رجال سیاسی خودفروختۀ هر دو کشور به خدمت روباه پیر درآمدند. آن‌ها شعارهای دروغ انگلیسی‌ها را تبلیغ و اهداف‌شان را دنبال کردند و از هیچ خدمتی برای سلطه سیاسی انگلیس بر ایران و عراق فروگذار نکردند.

در نهایت این شد که انگلیس در فاصله زمانی جنگ‌ جهانی اول و دوم، گروه‌ گروه ایرانیان را در بوشهر، رشت، همدان و... به شهادت رساند و عراقی‌ها خبردار نشدند و از طرف دیگر گروه‌ گروه عراقی‌ها را در بصره، کربلا و نجف به گلوله بست و شهید کرد و ایرانی‌ها خبردار نشدند.

در ایران، پدر و پسر پهلوی که تحت حمایت انگلیس و آمریکا بودند 57 سال تمام، هر جنایتی را در حق مردم ایران کردند. از آن‌طرف در عراق، کودتا پشت کودتا تا صدام و حزب بعث قدرت را در عراق قبضه کردند و چه جنایت‌هایی که سر مردم عراق و مردم ایران نیاوردند. صدامی که مورد حمایت کامل انگلیس و آمریکا بود.

 

* راه قدس از کربلا می‌گذرد...

اما سال‌ها گذشت و حوادث روزگار به مدد‌ الهی به سمتی رفت که دقیقا مخالف خواست دشمنان اسلام بود. حوادثی که به اتحاد ملت ایران و عراق انجامید و کمی بعد، راهپیمایی عظیم عاشقان اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام در اربعین، خار چشم دشمنان اسلام شد. راهپیمایی‌ای که نشان از قدرت شیعه و وحدت دو ملت عراق و ایران دارد و حتی نشان از وحدت شیعه و سنی. از طرف دیگر شیعیان پشت سر هم اعلام ‌کرد‌ه‌اند که این کاروان عظیم مقصد بعدی دارد و آن این که «راه قدس از کربلا می‌گذرد».

صهیونیسم بین‌الملل اما از عظمت این کاروان حسینی و شعاری که می‌دهند در عین عجز، عصبانی است و چون اقدام عملی در توانش نیست، دوباره دست به دامن روباه پیر مکار شده. برای همین انگلیس با امپراتوری رسانه‌ای خود(بی‌بی‌سی، من و تو، صفحه‌های اینستاگرام و فیسبوکش) تی‌ای لورنس، لرد کرزن، مادام بل و میس لمبتون را از گور درآورده که نسخه قدیمی «تفرقه بینداز و حکومت کن» را اجرا کنند.

اما چرا با وجود این همه شایعه‌سازی و دروغ‌پردازی و تلاش، یخ رسانه‌های انگلیس نمی‌گیرد؟ دلیل را باید در حافظه تاریخی دو ملت ایران و عراق و عبرت‌گیری از گذشته جست. علت را می‌توان در بی‌اعتمادی وسیع مردم مسلمان دنیا به روباه پیر و گذشته سیاهش و هوشیار شدن مردم ایران و عراق دانست. آن زمانی که بی‌بی‌سی فارسی و عربی خبری از تروریست‌های تکفیری پخش می‌کنند تنها از جمله «حمله گروه‌های معترض» استفاده می‌کنند، اما وقتی خبری از مقابله حشد‌الشعبی و سپاه پاسداران با تروریست‌ها پخش می‌کنند، اقدام آ‌ن‌ها را رفتاری وحشیانه و تروریستی می‌خوانند.

روباه پیر با وجود این که با تمام توان از روش‌های کهن و جدیدش برای ایجاد تفرقه میان دو ملت عراق و ایران استفاده کرده و می‌کند، اما از این ‌همه نوکری برای صهیونیسم بین‌الملل طرفی نبسته و نخواهد بست.

 

* منابع

1.دانشنامه جهان اسلام، مدخل مادام گرترود بل، جلد 2.

2. شهرستانی،هبة‌الدین، از دجله تا گنگ، یادداشت‌های سفر علامه هبة‌الدین شهرستانی، ترجمه: محمدرضا مروارید، انتشارات سپید باوران، چاپ اول، 1394.

3- صفوی، فاطمه، دوشیزه لمبتون، فصلنامه مطالعات تاریخی، شماره 19، زمستان 1386.

 


[1]. اعراب و ایرانی‌ها هر دو از نسل فرزندان حضرت نوح نبی علیه‌السلام هستند. برای اطلاع بیش‌تر به کتاب  اطلس تاریخ پیامبران نوشته سامی‌بن‌احمد المغلوث، ترجمه مازیار کریمی، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی(بندرعباس)، چاپ اول 1388 مراجعه شود.

 

نویسنده : انوشه میرمرعشی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد