ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

تحریم می‌کنیم، پس هستیم

به مناسبت 13 آبان، شروع تحریم‌های بیش‌تر آمریکا علیه ایران 

 

ماجرای تحریم‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی عمری به قدمت خود نظام جمهوری اسلامی دارد. حدود چهار دهه است که نظام لیبرال سرمایه‌داری ایالات متحده آمریکا طرح و لایحه پشت هم در کنگره و سنایش به تصویب می‌رساند برای افزودن بر تحریم‌های ایران اسلامی.

بر همین اساس بعد از تصویب برجام و عملی شدن تعهدات ایران در محدود کردن برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، آمریکا به تعهد خود پایبند نماند. اول، بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای از این معاهده بین‌المللی خارج شد و بعد اعلام کرد در روز 13 آبان سال جاری(چهارم نوامبر 2018) تحریم‌های جدیدی را که شامل فروش نفت، حمل و نقل دریایی و مسائل بیمه‌ای مربوط به آن می‌شود اجرایی خواهد کرد. 

اما چرا سریال تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ادامه‌دار است؟ چرا آمریکا نمی‌تواند بقا و دوام و قدرت ایران را ببیند؟ این تحریم‌های چهار دهه‌ای چه تاثیری بر جایگاه جهانی ما داشته است؟ این‌ها سوالاتی است که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 

* تحریم‌ها از کی و با چه بهانه‌ای شروع شدند؟

داستان شروع تحریم‌های اقتصادی آمریکا و کشورهای غربی علیه ایران بلافاصله پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام(ره) آغاز شد. دقیقا در پنجم نوامبر 1979 برابر با 14 آبان 1358 یعنی یک روز بعد از تسخیر لانه جاسوسی، کمیته ویژه‌ای به ریاست برژینسکی در کاخ سفید تشکیل شد. سه روز بعد این کمیته اولین اقدام تنبیهی دولت آمریکا علیه ایران را تصویب و اجرایی کرد تا بر اساس آن ارسال محموله تسلیحاتی به ارزش سیصد میلیون دلار متوقف شود. این در حالی بود که این محموله که شامل قطعات یدکی و نظامی می‌شد در زمان پهلوی دوم سفارش داده و بهای آن پرداخت شده بود. چند روز بعد‌ هم در 12 نوامبر برابر با 21 آبان، کارتر رئیس‌جمهور آمریکا طی ابلاغیه 4702 واردات نفت ایران به آمریکا را ممنوع کرد و این شروع جریان تحریم یک‌جانبه آمریکا علیه ایران بود.

 

* چرا جمهوری اسلامی در اشغال سفارت آمریکا محق بود؟

داستان کینه و نفرت مردم مسلمان ایران از آمریکا به سال‌ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برمی‌گردد. به سال 1332 و کودتای آمریکایی 28 مرداد که به ساقط کردن دولت دکتر مصدق منجر شد. بعد از آن‌ هم واقعه شهادت سه دانشجوی معترض به سفر نیکسون به ایران برای عقد قرارداد نفتی با پهلوی پسر در 16 آذر 1332 این کینه و نفرت را بیش‌تر کرد.

این بغض در گلو، مردم را اذیت می‌کرد تا مسئله کاپیتولاسیون پیش آمد و امام خمینی(ره) در چهار آبان 1343 رسما آمریکا و اسرائیل را دشمن اصلی اسلام نامید و به این شکل مبارزه مردم ایران علیه استبداد شاه آغاز شد.

پس از آن‌ در طول سال‌های مبارزه به دلیل حمایتی که آمریکا از شاه و اقدامات او می‌کرد مردم در این دشمنی بیش‌تر یقین پیدا کردند. به ویژه سفر کارتر به ایران در سال 1356 و حمایت همه‌جانبه او از شاه و سپس حمایت هنری کیسینجر که در اوج روزهای مبارزه گفته بود: «شاه برای ما یکی از رهبران نادر و یک هم‌پیمان نامشروط است»، این کینه و نفرت از استکبار دولتمردان آمریکا را در دل مردم آگاهانه‌تر و عمیق‌تر می‌کرد. پس از پیروزی انقلاب و سرنگونی رژیم پهلوی، دولت آمریکا برای جلوگیری از گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی در کشورهای تحت سلطه، فعالیت‌های تخریبی خود را علیه انقلاب آغاز کرد.

حمایت از ضدانقلاب و گروه‌های تجزیه‌طلب به شکل پنهان و آشکار از مواردی بود که مردم را نسبت به رفتار آمریکا عصبانی‌تر می‌کرد. به هر حال اعتراض مردم به این رفتار دشمنانه ادامه داشت تا این که آمریکا به محمدرضا پهلوی، جنایتکار بزرگی که منتظر استرداد و محاکمه‌اش بودند پناه داد. این کار موجب شد که دانشجویان معترض قصد کردند در سالروز تبعید امام(ره) به ترکیه و هم‌چنین کشتار دانش‌آموزان و دانشجویان به دست عمال پهلوی محوطه بیرونی سفارت آمریکا در تهران را چند ساعتی به تسخیر درآورند. وقتی آن‌ها از دیوارها بالا می‌رفتند ماموران سفارت مشغول سوزاندن مدارک بودند. دانشجویان داخل محوطه شدند تا از سوزاندن مدارکی که بعدها مشخص شد اسناد جاسوسی سفارت آمریکا در ایران بوده جلوگیری کنند. این‌طوری تسخیر چند ساعته سفارت به تسخیر 444 روزه لانه جاسوسی آمریکا منجر شد.

 

* دلیل تنفر دولت آمریکا از ایران اسلامی

آمریکا به عنوان قطب اصلی بلوک غرب در جهان، سال‌ها زحمت کشیده بود تا از رجال پهلوی موجوداتی تابع و گوش به فرمان بسازد. مردانی که به‌خاطر خوش‌خدمتی‌های‌شان برای منافع آمریکا باعث شدند کشور پادشاهی ایران تبدیل به ژاندارم منطقه شود. یعنی نگهبانی که ماموریتش حفظ منافع آمریکا در غرب آسیا بود.

با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) آمریکا تا حدود زیادی منافع خود را در چپاول منابع ایران به ویژه نفت گرانبهای کشور از دست داد. به علاوه این که وقوع انقلاب اسلامی با شعار «نه شرقی، نه غربی/ جمهوری اسلامی» اتفاق خطرناکی بود که می‌توانست بسیاری از ملت‌های مسلمان را به فکر استقلال‌خواهی و مبارزه با سلطه آمریکا بکشاند. پس آمریکا باید نهایت تلاش خود را برای ساقط کردن و یا به انحراف کشیدن این انقلاب می‌کرد، آن ‌هم با فعالیت‌های جاسوسی و حمایت از عناصر ضدانقلاب.

بعد از تسخير لانه جاسوسي توسط دانشجویان كه به ‌افشاي اسرار و فعاليت‌هاي جاسوسي آمريكا عليه ‌ايران ‌منجر شد، گویی زحمات 30 ‌ساله دولت و سازمان اطلاعات مركزي آمريكا(سيا) به هدر رفت. آن‌ها سال‌ها تلاش کرده بودند که به لحاظ فرهنگی و سیاسی از مردمان ایران موجوداتی مطیع بسازند. این دلایل موجب عصبانیت شدید دولت آمریکا از مردم ایران و انقلاب‌شان بود، پس تحریم اقتصادی را برای ساقط کردن این نظام نوپا آغاز کردند. بعد از این جریان، یک اتفاق خاص باعث تنفر بیش‌تر آمریکا از ایران شد. شکست کامل به مدد الهی در حمله نظامی به ایران در جریان طوفان شن در صحرای طبس حقارتی باور نکردنی را نصیب آمریکایی‌ها در جهان کرد. به ویژه بعد از آن که امام عزیز در جمله‌ای تاریخی فرمود: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»، آمریکایی‌ها بیش‌تر از قبل از مردم ایران و نظامی اسلامی‌شان متنفر شدند.

 

* جنگ آمریکا با اراده‌های آهنین

بعد از شروع تحریم‌ها مردم و مسئولان نظام جمهوری اسلامی اراده کردند علاوه بر ساختن خرابی‌های اقتصادی دوران پهلوی، با مسئله تحریم اقتصادی غرب به رهبری آمریکا هم بجنگند. جنگی بر مبنای ایمان به خدا، جهاد سازندگی و حمایت از خودکفایی اقتصادی. البته در کنار آن‌ها باید هزینه بالای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و خسارات مالی ناشی از آن را هم اداره می‌کردند.

مردم کار عظیمی را شروع کرده بودند که اراده‌ای آهنین و یقینی خالص می‌طلبید. کاری که در کمال ناباوری جهان در حال انجام بود. پس باز آمریکا در جهان بیش‌تر تحقیر می‌شد و احترام نظام جمهوری اسلامی و مردم آن در چشم جهانیان بیش‌تر. بنابراین آمریکا عصبانی‌ از شکسته شدن ابهتش در جهان، بیش از  قبل به تحریم‌های گسترده‌ ایران در سطح بین‌المللی ادامه ‌داد.

آن‌چه ایالات متحده را وادار کرده است تا از تنها سلاح در دستش یعنی تحریم علیه نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده کند، شکسته شدن ابهتش در جهان است. او حمله مستقیم، حمایت از صدام در جنگ هشت ساله، شبیخون فرهنگی، توطئه‌آفرینی سیاسی و... را امتحان کرد و نتیجه مورد نظر را برای ساقط کردن جمهوری اسلامی به دست نیاورد. او به دلیل مقاومت مردم در برابر زیاده‌خواهی‌هایش عصبانی است. مردم ایران سال‌هاست که جلوی بزرگ‌ترین طاغوت زمان که چهار دهه است او را «شیطان بزرگ» می‌نامند، با وجود همه مشکلات سر خم نکرده و مقاومت می‌کنند. مقاومتی که قطعا به یاری خدای توانا به پیروزی کامل ایران اسلامی در تمامی صحنه‌های داخلی و بین‌المللی می‌انجامد.

 

*منابع

1-دادگر، حسن، اقتصاد ایران، قبل و بعد از انقلاب اسلامی، کانون اندیشه جوان، چاپ دوم، 1386.

2-سخایی‌اردکانی، روح‌الله، تحریم آمریکا علیه ایران -شکست یک تحریم، آرون، چاپ اول، 1381.

3-منصوری، جواد، چالش‌های ایران و آمریکا، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تابستان 1390.

 

نویسنده: انوشه میرمرعشی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد