ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

شاه‌کلید

انقلاب اسلامی دستاوردهای ارزشمند و فراوانی در زمینه‌های مختلف داشته است. البته به جز نظام آموزش و پرورش كه کم‌تر به آن توجه شده. آموزش و پرورش به‌خصوص از نظر تربيت اخلاقي، معنوی و عدالت دستاورد قابل قبولی نداشته است. در حالي كه بر اساس دیدگاه قرآن تنها یک راهکار برای استحکام زیرساخت‌های جامعه اسلامی وجود دارد و آن هم تغییر و تحول اساسی در آموزش و پرورش است: وَ الْبَلَدُ الطّیبُ یخْرُجُنَبَاتُهُ بِأذنِ ربّهِ والّذی خَبُثَ لَایخْرُجَ اِلّا نَکداً*.

این بلد طیب، در اصل اذهان پاک کودکان جامعه است كه ‌چون زمین بکر و حاصلخیز مي‌ماند. اگر روی آن خوب ارزیابی و کشت شود مسلما برداشت خوب خواهد بود، اما اگر خوب کار نشود زیرساخت‌ها با مشکل مواجه خواهند شد. آموزش و پرورش بنیان و منشا زیرساخت‌های جامعه از نظر علمی، معنوی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی، ورزشی، محیط زیست، بهداشت و درمان و... است. در واقع اگر این بخش به وظیفه خود در سطوح خُرد به‌خوبی عمل کند، اساتید دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و دیگر نهادها و سازمان‌ها می‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند. در غیر این صورت ساير تلاش‌ها حاصل خوبی نخواهند داشت. بسیاری از کشورهای پیشرفته كه مسلمان هم نیستند، برای زیرساخت‌های کشورشان به برنامه‌ریزی‌های صحیح علمی و قانونمند و هزینه‌های فراوان خصوصا در نظام آموزش و پرورش به عنوان شاه‌کلید زیرساخت‌های کشور، توجه خاص دارند.

اكنون سوال اين‌جاست كه با توجه به هزینه‌های هنگفت برای برگزاری مجالس کشورهای اسلامی و مسابقات حفظ قرآن و قرائت چنين آياتي، نتیجه و حاصل این تلاش‌ها در مورد رشد اخلاق و ایجاد وحدت و همدلی در جوامع اسلامي به‌خصوص ایران چه بوده؟ اين در حالي است كه در دوران پیروزی انقلاب و هشت سال دفاع مقدس، جامعه عامل به احکام قرآن بود، نه حافظ قرآن. انس با قرآن و عمل به مستحبات مهم است، اما تدبیر در آیات و عمل به احکام آن اهم است. حال، نتیجه افراط در توجه به مستحبات و تفریط در تشخيص واجبات كشور باعث شده عده‌اي از گذشته پرافتخار خود غافل باشند. آيا انقلاب ما آن‌قدر كه بر مردم جهان اثر گذاشته بر خود ما هم اثر داشته؟ بر اساس دیدگاه قرآن، هر هزینه‌ای که برای آموزش و پرورش صورت گیرد، هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری پرسود برای تامين زیرساخت‌های کشور است.

وقتي هنوز دغدغه اول وزیر آموزش ‌و ‌پرورش مسئله مالی معلمان است و معلمان نيز برای تامین معیشت خود و خانواده، بعد از كار در مدرسه با بدنی خسته و کوبیده به جای این که به مطالعه، استراحت و خانواده برسند ناگزیر مشغول به کار دیگري می‌شوند، چه انتظاري براي برنامه‌ريزي براي ارتقاي سطح علمي و معنوی كودكان و نوجوانان وجود دارد؟ تازه، معلمان پس از بازنشستگی نیز برای امرار معاش با همان مشکلات مواجه هستند. لذا با این وضعیت نباید انتظار خدمت دلسوزانه داشت.

البته نبايد غافل بود كه در اين ميان معلماني هم هستند که افکارشان با نظام مقدس جمهوري اسلامي، یا با اين باور كه شغل‌شان شغل انبیاست کاملا مغایرت دارد. این‌گونه افراد برای کودکان جامعه مفید نیستند بلكه براي افكار آنان مسموم‌‌کننده و مضرند. بخشی از رفتار و کردار نامناسب نوجوانان-چه در مدارس و چه در جامعه- نشات گرفته از انديشه و عملکرد انحرافی همين معلمان است.

وقتی که یکی از وزیران سابق آموزش ‌و ‌پرورش اعتراف می‌کند بخشی از دانش‌آموزان معتاد به مواد مخدر هستند، این مسئله برای جامعه اسلامی یک فاجعه است. برای این که کودکان جامعه با چنین مشکلاتی مواجه نباشند چاره‌ای نیست جز این که معلمان از ميان بهترین‌های جامعه از نظر تعهد، شایستگی، عشق به خدمت و عشق به هویت اسلامی و ایرانی گزینش شوند و بعد از گزينش، مشغول کسب علم روز به عنوان يك ضرورت باشند.

موضوع بعدی که در نظام مقدس ما باید با جدیت تمام به آن توجه شود ترویج فرهنگ جهاد و شهادت است. موضوعي كه بخش مهمی از زیرساخت‌هاي کشور محسوب می‌شود. ترویج فرهنگ جهاد و شهادت تنها با شعار دادن و یاد شهدا میسر نیست. البته یاد شهدا مهم است، اما راه و عمل به پیام شهدا مهم‌تر است. اگر امام تنها به یاد شهدای کربلا اکتفا کرده بودند، هنوز هم سلطنت در ایران پابرجا بود. ایشان به شعار ظلم‌ستیزی و ذلت‌ناپذیری که در راس پیام شهدا قرار داشت عمل کردند تا این که به یاری خدا و همت مردم و پیوستن ارتش به ملت توانستند رژیم 2500 ساله سلطنتي را سرنگون كنند.

شایان ذکر است كه ملت ایران به دستاوردهای گرانبهای انقلاب به‌خصوص در مورد اقتدار نظامی و برقراری امنیت و آرامش که در کشور حاکم است افتخار می‌کند. با تمام این تفاصیل، دستاوردهاي كشور باید با آرمان‌های امام(ره) و اهداف شهدا منطبق بوده و سازگاری داشته باشند. آرمان‌هايي كه در راس آن‌ها رعایت عدالت و اجرای قانون اساسی قرار دارد. اگر قانون و عدالت رعایت شود، دست و پای قانون‌شکنان غارت‌گر جمع مي‌شود و مردم به نظام خوش‌بین‌تر می‌شوند. ظلم‌ستیزی ما نباید منحصر به آمریکا باشد بلکه با زالو‌صفتانِ قانون‌شکن هم باید با جديت مبارزه كرد.ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی درست مشکلات حل خواهد شد، خصوصا با نظارت بهترین‌ها.

* و زمين پاك، گياهش به اذن پروردگارش (از خاك) بيرون مي‌آيد و از آن كه ناپاك است جز گياهكي بي‌مقدار بيرون نمي‌آيد.(اعراف/58)

 

نویسنده: سیدعلی‌اکبر مصطفوی

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد