ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

ترقه‌بازی

بامداد چهارشنبه، ساعتی پیش از وقوع حملات تروریستی تهران، عادل‌الجُبَیر در صفحه تويیتر خود نوشت: «تهران به‌خاطر دخالت و حمایت از تروریسم در منطقه باید تنبیه شود.» ساعتی پس از پایان حملات تروریستی تهران و برقرار شدن آرامش، خبرنگاری در نشست خبری عادل‌الجبیر از وی پرسید نظرتان درباره حمله تروریستی تهران چیست؟ الجبیر گفت: «سوال بعدی!» اما محمد‌بن‌سلمان وزیر ‌دفاع عربستان در واکنش به حوادث تهران گفت: «ما منتظر نمی‌مانیم تا آن‌ها جنگ را به داخل عربستان بکشانند بلکه تلاش ما این است که این نبرد در داخل ایران روی دهد، نه در عربستان.» این نوع واکنش‌ها در حالی بود که رئیس شورای روابط خارجی آمریکا پس از واقعه تروریستی مجلس در تهران اعلام کرد: «ما تروریسم در تهران را همانند آن‌چه در اروپا روی داد محکوم می‌کنیم.»

آن‌چه مي‌خوانيد بازخورد اين عمليات تروريستي در ايران و جهان و موضع‌گيري افراد و مطبوعات است.

 

آیت‌الله ‌خامنه‌ای رهبر‌ معظم انقلاب ‌اسلامی فردای حادثه تروریستی مجلس در دیدار سه ساعته دانشجویان در اشاره‌ای به حوادث روز قبل فرمودند: «این ترقه‌‌بازی‌‌ها تاثیری در اراده ملت ایران ندارد. چنین حوادثی هیچ خللی در اراده ملت و مسئولان به وجود نخواهد آورد و ملت ایران قدرتمندانه به حرکت خود ادامه خواهد داد و پیش خواهد رفت.»

حسن ‌روحانی رئیس‌جمهور در پیامی به مناسبت این حادثه تروریستی اعلام کرد: «طبیعی است که بدخواهان ایران اسلامی این افتخارآفرینی‌‌ها و همبستگی حاکمیت، دولت و ملت را برنتابند و با اجیر کردن و حمایت از عناصر متحجر و تکفیری تلاش کنند تا شکست‌‌های منطقه‌‌ای، فروپاشی ارزش‌‌های اسلامی و نارضایتی‌‌های جوامع خود را پنهان سازند.»

ولادیمیر ‌پوتین رئیس‌جمهور روسیه در پیامی به همتای ایرانی خود حمله تروریستی را محکوم و شهادت شماری از ایرانیان را تسلیت گفت: «این حادثه تمایل روسیه و ایران را برای تقابل مشترک با تروریسم تشدید خواهد کرد.»

دونالد ‌ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در پیامی به مناسبت حوادث تهران که با تاخیر چند ساعته منتشر شد اعلام کرد: «کشورهایی که حامی تروریسم هستند، خود را در معرض این تهدیدها قرار می‌دهند و قربانی شری می‌شوند که خود گسترش می‌دهند. ما همدرد قربانیان بی‌گناه حملات تروریستی ایران و مردم ایران هستیم و برای آن‌ها دعا می‌کنیم.»

سیدحسن ‌خمینی نوه امام راحل در پیامی به مناسبت این حوادث گفت: «لازم می‌‌دانم به خانواده عزیز مازیار سبزعلیزاده که در حال خدمت در آرامگاه امام کشته‌ شد تسلیت مخصوص عرض کنم و برای همسر و فرزندانش آرزوی سعادت و صبر نمایم.»

علی ‌لاریجانی رئیس ‌مجلس در صحن علنی گفت: «چند تن از تروریست‌های بزدل به ساختمانی در مجلس نفوذ کردند. با آن‌ها برخورد جدی شد. مسئله جزئی است. این نشان می‌دهد تروریست‌ها به دنبال مسئله‌سازی برای ایران هستند. ایران قطب فعال و موثر در مبارزه با تروریست‌ها است که می‌خواهند بر آن خدشه‌ای ایجاد کنند. نیروهای امنیتی حتما با آن‌ها برخورد می‌کنند.»

آنتونیو ‌تاجانی رئیس پارلمان اروپا در صفحه شخصی خود در تويیتر نوشت: «من با رئیس مجلس و مردم ایران اعلام همبستگی می‌کنم.»

فدریکو ‌موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به حملات تهران گفت: «امروز هم روزی غم‌انگیز است. اخبار حملات را به‌دقت دنبال می‌کنم. امروز با ظریف در تماس خواهم بود.»

محمدجواد ‌ظریف وزیر امور‌خارجه در ترکیه بود که موگرینی برای تسلیت واقعه تروریستی تهران با وی تماس گرفت. ظریف در فرودگاه اسن‌بوغای در مراسم استقبال رسمی چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه با اظهار تاسف در آن‌چه در پایتخت روي داد گفت: «تروریسم مشکلی است که در سطح منطقه خاورمیانه و جهان با آن مواجه هستیم. به لحاظ امنیتی و اقدامات تروریستی شرایط بسیار بدی بر منطقه حاکم است. این اقدام کور را محکوم می‌کنیم.»

چاووش اوغلو نیز اعلام کرد: «من به‌شدت عملیات تروریستی در ایران را محکوم می‌کنم. ترکیه موضع قاطع خود را در نبرد علیه تروریسم حفظ خواهد کرد.»

سرگئی ‌لاوروف وزیر امور‌خارجه روسیه هم در واکنش به حمله تروریستی تهران اعلام کرد که این حمله تروریستی نشان می‌دهد ترویست‌ها آرام نمی‌گیرند.

کارل ‌بیلدت وزیر امور‌خارجه سوئد در تويیتی سراسر کنایه‌آمیز خطاب به دونالد ‌ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نوشت: «او که حتی حملاتی را که وجود نداشته محکوم می‌کرد چرا در قبال حملات تروریستی تهران ساکت است!»

گری ‌لوئیس هماهنگ‌کننده سازمان ملل در تهران، در حساب رسمی خود در تويیتر نوشت: «ترور ناشی از نفرت است، اما در نهایت عشق و جست‌وجوی صلح پیروز می‌شود.»

نشریه نبأ متعلق به گروه تروریستی داعش در نخستین شماره‌اش پس از واقعه تروریستی تهران تیتر زده بود: «در غزوة مبارک، پارلمان شرک‌آمیز رافضی‌ها و مرقد خمینی... مورد حمله قرار گرفت.»

گاردین چاپ لندن نوشت: «در هیچ‌ یک از حملات تروریستی قبلی که در نقاط مختلف جهان صورت گرفته بود همدلی و هماهنگی مردم در شبکه‌‌های اجتماعی تا این اندازه دیده نمی‌شد. حملات تروریستی تهران برای نخستین‌بار نشان داد کاربران ایرانی تا چه اندازه با یکدیگر همصدا هستند.»

نیویورک‌تایمز چاپ آمریکا هم در گزارش خود درباره حوادث تروریستی تهران نوشت: «دیدن صحنه بازرسي‌های بدنی و حضور سنگین سربازان و پلیس که معمولا در شهرهای خاورمیانه و اروپا پس از اقدامات تروریستی مرسوم بود به‌ندرت در ایران دیده می‌شد. با این حال پس از حمله به مجلس و آرامگاه آیت‌الله‌ خمینی مي‌توان حضور پلیس و سربازان را در همه جای تهران دید. اعضای سپاه در ورودی ایستگاه‌های مترو افراد مشکوک را بازرسی می‌کنند، با دقت نگاه می‌کنند و کیف‌ها را بررسي می‌کنند. ماموران لباس شخصی نیز بي‌سيم در دست، بالا و پایین خیابان‌ها قدم می‌زنند و هر فردی را که عادی به نظر نرسد متوقف می‌کنند.»

واشنگتن‌پست چاپ آمریکا در اولین شماره پس از حوادث تهران زیر تیترِ «حملات تروریستی تهران دورویی ترامپ و متحدانش را به نمایش گذاشت» نوشت: «ترامپ و کاخ سفید با سکوتی طولانی پس از این حادثه، نسبت به آن واکنش نشان دادند. این در حالی بود که وزارت امورخارجه آمریکا پیش از واکنش ترامپ در بیانیه‌ای معمولي و کوتاه، این حادثه تروریستی را محکوم کرد.واکنش ترامپ و توییت او در واکنش به حادثه تروریستی در ایران به هیچ‌وجه مناسب نبود و از بسیاری جهات از استانداردهای دستگاه دیپلماسی آمریکا در موارد مشابه سابق عدول کرده است.مقامات ایران با وجود موضع ضد آمریکایی و الصاق برچسب شیطان بزرگ به این کشور، در موارد انجام حملات تروریستی در آمریکا بدون اشاره به سابقه خصومت دو کشور، حوادث تروریستی را محکوم کرده‌اند که نمونه آن‌ها محکومیت حادثه سال گذشته در شهر اورلاندو آمریکا و یا محکومت فوری حادثه تروریستی 11 سپتامبر بسیار جلوتر و پیش از بسیاری از متحدان آمریکا بوده است. حتی بسیاری از مردم تهران در همان شب حادثه تروریستی 11 سپتامبر با تجمع در میادین این شهر به یاد قربانیان شمع روشن کردند.»

 

نویسنده: محمد گرشاسبی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد