ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

تنفس یک اقتصاد

«ما نسبت به اقتصاد ملی خودمان باید تعصب داشته باشیم. مصرف جنس خارجی یکی از عیوب مهم ماست. ما بایستی تعصب داشته باشیم نسبت به مصرف داخلی و جنس داخلی و اقتصاد ملی‌مان.»

این جمله‌ای پرمعنا از بیانات امسال رهبر معظم انقلاب در موضوع اقتصاد مقاومتی و بحث‌های پیرامون آن است که بر توجه به حمایت از کالای ایرانی خطاب به عوامل عمومی تا خصوصیِ تولید و همه مسئولان تاکید دارد. توجه به این امر در روند اقتصادِ نظام و مردم مهم است و جای تامل دارد.

پشت گوش انداختن این مهم، از طرف آنانی که در این زمینه هیچ انگیزه‌ای نداشته و حتی در بعضی موارد در زمین دشمن بازی می‌کنند باعث می‌شود چرخ‌دنده‌های تولید کالای داخلی یکی پس از دیگری از کار بیفتند. این مشکل موجب می‌شود کمر کارگران نیز که کف و پایۀ تولید در اقتصاد کوچک خانواده هستند بشکند. در این راستا، هم کارگر و هم خانواده‌ او و هم جامعه دچار معضلاتی می‌شوند که امروز در کل اقتصاد کشورمان خود را نمایان کرده است.

انتخاب نام سال با موضوع «حمایت از کالای ایرانی» آن‌قدر مهم و جدی است که همه اعضای جامعه به‌خوبی ارزش آن را می‌دانند. مقام معظم رهبری می‌فرمایند شعار سال با دو منظور مطرح می‌شود:

1. جهت دادن به سیاست‌های اجرایی و عملکرد مسئولان دولتی و حکومتی.

2. توجیه افکار عمومی و توجه دادن به مردم که امروز این مسئله برای کشور مهم است.

نقش اساسی و مهم در این موضوع در درجه اول بر عهده سیاست‌های دولت و قوای دیگر است. مسئولان دولتی و حکومتی باید به جد پیگیر این امر باشند و آن را سرلوحه کارهای‌شان قرار داده و بدانند که همه امور دیگر، تحت‌الشعاع این مسئله هستند. کوتاهی در توجه به مصرف کالاهای داخلی هیچ راه توجیه ندارد. نجات اقتصاد و عوامل پیرامونی آن به این موضوع بستگی دارد. در طرف دیگر، افکار عمومی جامعه است که نسبت به همه چیز موضع‌گیری دارند. مردم باید بدانند که مصرف کالای داخلی، مسیر تنفس اقتصاد را باز نگه‌می‌دارد. اگر از کالای داخلی حمایت نکنند یا از دست‌اندرکاران حکومتی مطالبه نداشته باشند خیانت و خطا کرده‌اند و باید با دست خود اقتصاد مریض کشور را به خاک بسپارند.

کشور ما دارای منابعی است که دنیا بر سر آن‌ها کشمکش دارد. همت و ارادۀ بلند و تعصب ایرانی-اسلامی در بهره‌وری از این منابع، می‌تواند پشتوانه‌ای باشد برای قدم‌های بزرگ‌تر اقتصادی، به امید حق.    

نویسنده: علی حسین پور

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد