ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

الزامات و پیامدهای تولید ملی چیست؟

 

پرسش‏های رایج و پاسخ‏های کوتاه در زمینه اقتصاد مقاومتی- قسمت دوم

در قسمت اول به این سوالات پاسخ داده شد که تولید ملی چیست و اولویت مصرف‏کننده ایرانی کدام است. در این قسمت برآنیم تا به بررسی الزامات و پیامدهای تولید ملی بپردازیم.

الزامات تولید ملی کدامند؟

تحقق آرمان بزرگ تولید ملی نیازمند الزامات، قواعد و مقدمات فراوانی است و لذا سعی شده در این مجال اندک مهم‌ترین الزامات آن مورد اشاره قرار گیرد.

1- احساس مسئولیت عمومی، عزم ملی و تکلیف‏گرایی دینی

در حوزه تولید اعم از تولید کالا یا خدمات، هر کس در هر موقعیت کاري و شغلی باید کیفیت کارش را بالا ببرد، بیش‌تر کار بکند، بهتر کار بکند و به عنوان یک جهاد مقدس به این مقوله نگاه کند. بنابراین افراد نباید همواره دیگران را مخاطب این شعار بدانند بلکه خود را در حیطه کاري‌، توانمندتر و کارآمدتر سازند و با دغدغه بیش‌تري تلاش کنند. به فرمایش پیامبر مکرم اسلام(ص): رَحِمَ اللهُ اِمرَأً عَمِلَ عَمَلاً فَاَحکَمَه: رحمت خدا بر آن انسانی که کاری را انجام می‏دهد و آن را محکم انجام می‏دهد.

هم‌چنین در حوزه مصرف، اهتمام به مصرف کالاهاي داخلی مهم‌ترین راز و رمز تحقق تولید ملی است. بدیهی است قواي سه‌گانه به‌ویژه دستگاه‌ها و ادارات دولتی در سراسر کشور نقش بی‌بدیلی در این زمینه دارند. از یک‌سو حجم خرید آن‌ها بسیار زیاد است و از سوي دیگر براساس قاعده «الناسُ عَلی دینِ مُلوُکِهِم»، الگوي عملی و عینی مردم قرار می‌گیرند.

2- توجه به فرهنگ‌سازي و نظام تعلیم و تربیت

فرهنگ کار و تولید و کیفیت باید به فرهنگ عمومی کشور و حتی به مطالبه ملی تبدیل شود. ادارات، نهادها، مسئولان، اهالی قلم، بیان و رسانه و آحاد مردم همه تلاش کنند تا تولید ملی و افزایش کار و تلاش و استفاده بهینه از سرمایههاي مادي و انسانی جوانان ایرانی تحقق یابد. پایه اساسی در حوزه فرهنگ‏سازی قطعا متوجه نظام تعلیم و تربیت کارآمد است تا از مقاطع پیش‏دبستانی تا سطوح عالی، این ظرفیت را فراهم آورد. بدین معنا که نظام تعلیم و تربیت اقتصادی باید مورد توجه جدی نظام آموزشی کشور در سطوح عمومی و عالی قرار گیرد.

3- ایجاد و تقویت زیرساخت‌ها

قطعا در مسیر پرتلاطم اقتصاد کنونی، زیرساخت‌هاي جدیدی باید ایجاد شود. زیرساخت‌هاي موجود نیز برحسب زمان و مکان تقویت، بازسازي یا حذف شوند. باید تولید باکیفیت نهادینه شده و بسترهاي ماندگاري و دوام و قوام آن فراهم شود. در این زمینه بخش‏هاي دولتی، خصوصی و آحاد مردم مسئولیت پیدا می‌کنند.

4- هم‌افزایی ظرفیت‏ها، بسیج استعدادها و سرمایه‌هاي انسانی و مادي

تولید‌‌محوري تنها از یک نهاد مشخص ساخته نیست بلکه همه ظرفیت‌هاي کشور باید بسیج شوند، فکرها و عقل‌ها روي هم ریخته شوند، امکانات کشور در این زمینه تمرکز پیدا کنند و با نظم و انسجام و وحدت رویه توأم با شور و شعور، این حرکت مستمرا پی‌جویی شود.

5- توجه به رقابت‌پذیري

بازار جهانی با یک رقابت نفس‌گیر و تنگاتنگ مواجه است و قدرت‌هاي مطرح و یا مدعی باید توانمندي‌ها و ظرفیت‌هاي خود را براي رقابت در چنین عرصه‌اي مضاعف سازند و پا به پاي استانداردهاي جهانی حرکت کنند. بنابراین کیفیت کالاها و خدمات تولیدي و کار و سرمایه باید بتواند از رقباي جهانی و منطقه‌اي خود پیشی بگیرد. در سند چشم‌انداز 20 ساله نیز گفته شده جمهوري اسلامی در صحنه‌هاي مختلف به قدرت اول در منطقه آسیاي جنوب غربی تبدیل می‌شود. لذا طبیعی است تولید و اقتصاد و تجارتی که در آن رقابت نباشد از میدان مسابقه حذف خواهد شد.

6- توجه به دانش‏‌محور بودن

افزایش تولید نیازمند ارایه الگوها و نظریه‌ها و تئوري‌هاي کارآمد و علمی است. افزایش آگاهی و دانش و مهارت و تخصص به جهش در تولید منجر می‌شود. بنابراین تولیدگران و کارگران و صاحبان سرمایه باید پشتوانه علمی و توجیه علمی لازم را براي افزایش و کیفی‌سازي تولید پیدا کنند. این مهم، حلقه مفقوده دانشگاه و صنعت را مرتفع می‌سازد. دانشگاه‌ها می‌بایست براساس نیازهای جدید به جذب دانشجو و ایجاد یا گسترش رشته‏هاي دانشگاهی بپردازند. رسانه‌ها و نخبگان نیز در این زمینه آگاهی‌هاي لازم را در اختیار افکار عمومی قرار دهند. در واقع باید در یک تعامل دوسویه، نیازها و مسائل واقعی بخش‏های مختلف اقتصادی استخراج شده و سعی شود پاسخ‏های علمی به آن‌ها داده شود. بدین شکل شاهد تعامل موثر و کارآمد نهادهای علمی با بخش‌های مختلف در حوزه ناظر بر حل مسائل واقعی کشور خواهیم بود.

7- توجه به فضا و عرصه جنگ اقتصادی و عملیات روانی

عملیات روانی در دو معنای ایجابی و سلبی قابل بررسی است. منظور از عملیات روانی در معنای ایجابی، تحریک و تشجیع نیروي کار وصاحبان سرمایه و ترغیب آحاد مردم به توجه به تولید ملی است. در واقع باید شعار و آرمان بزرگ «ما می‌توانیم» نقل مجالس و محافل شده و تولید ملی به باور عمومی تبدیل شود.

در معنای سلبی از عملیات روانی، مقصود توجه به فضای تیره‏ای است که توسط عوامل داخلی و خارجی معاند ایجاد می‌شود. این طیف سعی در القای ناکارآمدی‏ها داشته تا بدین طریق بتوانند فضای یاس و ناامیدی ایجاد کرده و در واقع کشور را از آرمان «ما می‌توانیم» دور کنند. لذا قطعا توجه به فضای عملیات روانی در دو بعد ایجابی و سلبی آن باید مورد توجه نخبگان، مسئولان و مردم باشد تا به بهترین نحو بتوان در مقابله با بحران‌ها و تهدیدات اقتصادی به موفقیت رسید و آن‌ها را مدیریت کرد. در واقع در عرصه جنگ اقتصادی، غفلت‏زدایی و ایجاد فضای نقد و تبیین صحیح باید مورد توجه جامعه قرار گیرد.

نظام جمهوري اسلامی و ملت ایران در سه دهه اخیر همواره مشغول جهاد بوده است. در یک برهه به جهاد سیاسی، در برهه‌اي دیگر به جهاد دفاعی، زمانی به جهاد فرهنگی پرداخته و امروز در یک جهاد اقتصادي و نبرد فشرده در رویارویی با استکبار جهانی قرار گرفته است. دشمن تنها امید خود را در تحریم‌ها و فشارهاي فلج‌کننده می‌بیند و ملت ایران با جهاد خود امید دشمن را ناامید خواهد ساخت.

8- ایجاد تعادل و تناسب بین تولید و توزیع و مصرف

باید تلاش کرد تولید در تمام عرصه‌ها اعم از کشاورزي، دامی، صنعتی و علمی افزایش یابد، تولید در عرصه‌هاي مختلف، اصلاح شده و کارآمد ساختن سیستم توزیع عادلانه و نیز توجه و بازگشت به عناصری چون صبر، قناعت، عدم اسراف و تبذیر و... به فرهنگ ملی تبدیل شود.

 

پیامدهاي تولید ملی کدامند؟

طبق تعریفی روان و ساده، اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که در شرایط دشوار، تهدید و دشمنی به اهداف خودش که شامل استقلال اقتصادی، رفاه عمومی و پیشرفت است برسد. پس تولید ملی به عنوان ستون فقرات اقتصاد مقاومتی قطعا باید کانون توجهات قرار گیرد. در این تعریف، هر مولفه دارای بعد داخلی و خارجی است. برای مثال تهدید داخلی اقتصادی مانند فساد اقتصادی و تهدید خارجی اقتصادی مانند تحریم اقتصادی است.

تمرکز کشور بر تولید ملی به تقویت و تحکیم زیرساخت‌هاي کشور منتهی می‌شود، استقلال کشور را افزایش می‌دهد، زمینه‌ها و بسترهاي اشتغال را گسترش می‌دهد و بدین واسطه می‌تواند راهکارهاي منطقی و عینی براي حل معضل بیکاري قلمداد شود. در این شرایط از سرمایه‌هاي موجود که در برخی موارد در شغل‌ها و عرصه‌هاي کاذب هزینه می‌شوند و معیشت مردم را به درآمدهاي نامشروع آلوده می‌سازند، استفاده مطلوب و بهینه صورت خواهد گرفت و مشروع‌سازي ثروت محقق می‌شود. طبیعی است آخرین تیر در کمان استکبار جهانی و شیطان بزرگ براي مهار انقلاب اسلامی، تحریم و فشار اقتصادي است. با تمرکز بر تولید ملی می‌توان کشور را از وابستگی به خارج نجات داد و در این مرحله از عمر پربرکت انقلاب اسلامی نیز استکبار جهانی را به بن‌بست کشانید.

در سایه همت مضاعف و کار مضاعف و توجه مضاعف به تولید ملی، همه اسناد بالادستی نظام اعم از اهداف دهه پیشرفت و عدالت، چشم‌انداز 20 ساله، اهداف اقتصادي در قانون اساسی، آرما‌ن‌هاي امام خمینی(ره) و افکار و تدابیر امام خامنه‌اي(مدظله) تحقق خواهند یافت. از سوي دیگر سفره توسعه علمی در کشور پهن خواهد شد، تولید‌محوري به دانایی‌محوري و گسترش دانش در زمینه‌ها و عرصه‌هاي مختلف منتهی خواهد شد، نشاط علمی در کشور افزایش خواهد یافت و بدین واسطه ارتباط دانشگاه با اقتصاد و صنعت و بازار کار و سرمایه بیش از پیش تقویت خواهد شد. چنین آرزویی می‌تواند ملت ایران را به قله‌هاي جهانی برساند.

در سایه تولیدمحوري می‏توان فقر و محرومیت را کاهش داد، آبادي و آبادانی را توسعه بخشید و شور و نشاط کار و تلاش را افزایش داد. در این صورت بیکاري کاهش می‌یابد و مهارت‌هاي افراد افزایش می‌یابد.

نویسنده: یاسر سلیمانی

 

 
 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد