ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

فردا بهتر از امروز است

گذشته‌ها گذشته. تاریخ تکرار نمی‌شود، اما...

اما تاریخ هم مثل بقیه پدیده‌های عالم قوانینی دارد که در شرایط یکسان، حوادث یکسان را سر و شکل می‌دهد. بر این اساس بد نیست گاهی برای این که بدانیم کجای کاریم و فردای‌مان احیانا چه می‌شود، یک نقطۀ تاریخی را که تا قسمتی شبیه روزگار ماست پیدا کنیم و محل ایستادن‌مان را بپاییم.

 اگر امروز که حدود 28 سال از رحلت امام خمینی گذشته را مقایسه کنیم با 28 سال بعد از رحلت رسول گرامی اسلام، قطعا قیاس مع‌الفارق کرده‌ایم. این کجا و آن کجا! دو سلاح مهم آن دوران «وحی» و «عصمت» بود که ما از هر دو محرومیم. حتی خون شهدای صدر اسلام هم با خون شهدای ما تفاوت دارد بلکه بنا به دلایلی که مجال گفتنش نیست خون آن‌ها رنگین‌تر است. با اقرار به این که دوران صدر اسلام از امتیازهای ویژه‌ای برخوردار بوده ولی می‌شود به  28 سال بعد از رحلت رسول گرامی اسلام یعنی سال 51 هجری قمری نگاهی انداخت و برای بررسی اوضاع، کنکاشی صورت داد.

سال 51، حدود 10 سال بود که حکومت از دست شیعیان رفته بود. دوران ده سالۀ امامت امام حسن علیه‌السلام در صبر و تحمل بر مصیبت و دشنام بر سر منبرها و حذف امام از عرصه سیاست سپری شده بود. معاویه با هر حیله و ترفند، حاکم جامعه اسلامی بود و هنوز 9 سال از حکومتش باقی مانده بود. سالِ پیش، امام حسن به شهادت رسیده بود و یک سال بود حسین‌بن‌علی علیهما‌السلام با دارا بودن مقام امامت جامعه مسلمانان، از حضور در عرصه سیاست و زمامداری محروم بود. از تعالیم الهی حضرت رسول صلوات‌الله‌علیه هم تقریبا چیزی باقی نمانده بود. طوری که امام حسن تمام سال‌های گذشته را در حرم پیامبر می‌نشست، مردم را دور خودش می‌نشاند و معارف دین را بازگو می‌کرد تا به یاد مردم بیاورد مدت زیادی نیست که قرآنی نازل شده و رسولی الهی، دینی آورده.

انصافا شرایط سیاسی و اجتماعی آن دوران سخت‌تر است یا الان؟

این‌ها را به این منظور یادآوری کردیم که بگوییم نه ما قطعا عزیزتر و قدرتمندتر یا پاک‌تر و بی‌گناه‌تر از مسلمانان صدر اسلام هستیم که گرفتار این همه مصیبت بودند و نه سوءاستفاده‌کنندگان از قدرت سیاسی امروز جامعه ما قوی‌تر و ریشه‌دارتر از معاویه‌؛ پسرِ پدرِ نفاق یعنی ابوسفیانند. مردم آن روزها در کنار اولیای معصوم خدا گرفتار مصایب عجیب و غریبی بودند که شاید از تحمل امروز ما خارج باشد. این مقایسه را صورت دادیم بلکه تلنگری باشد بر کسانی که نه به قصد سیاه‌نمایی ولی افکار و اقوال‌شان یکسره در حال پراکندن ناامیدی در جامعه است. هرچند که هدف، سلب مسئولیت از آحاد مسئولان ریز و درشت جمهوری اسلامی و اثبات معصومیت یا دفاع بی‌جا از آن‌ها نیست ولی القای ناامیدی در اصلاح امور، کمکی به بهبود اوضاع نمی‌کند.

همه ما وظیفه داریم به جای ترویج بدبینی و در نهایت یأس نسبت به اصلاح عملکرد غلط یا ضعیف مسئولان دولتی، مجلسی و قضایی مروج روحیۀ مطالبه‌گری از آن‌ها در جامعه باشیم. به جای ردیف کردن صرفا اعداد و ارقام مرتبط با مفسدان اقتصادی، علمدار بازخواست مداوم و امر به اصلاح و نهی از افساد باشیم و از این کار خسته نشویم. هرچه درجه سوءاستفاده از منابع قدرت بالاتر رفت، باید روحیۀ بیداری در مردم قوی‌تر شود و چشم مراقبت از صاحبان این منابع، تیزبین‌تر. تزریق روحیۀ بازخواست به پیکرۀ افکار مردم است که موجب مقابله با ضعف قوای سه‌گانه در کشور می‌شود. امروز تسلط ناامیدی بر جامعه از ترویج فساد مهلک‌تر است. چرا که ناامیدی منجر به تسلیم و سکوت در برابر شرایط موجود می‌شود. ناامیدی منجر می‌شود به حرکت در مسیر بی‌تفاوتی.

«کاری از کسی ساخته نیست. نمی‌توانی شرایط را عوض کنی، پس با آن کنار بیا.» اگر روزی مردم به چنین باوری برسند، آغاز پروژۀ سقوط هر نوع جامعه‌ای-حتی از نوع رشدیافته‌اش- با تمام ملزومات و ملحقات آن کلید خواهد خورد. اگر تخریب اموال عمومی به دست جوانان و غیرجوانان در یک تظاهرات چند روزه کاری ناپسند است، تخریب اندیشۀ عمومی مردم در اعتقاد به فرج و گشایش در کارهای مملکت توسط پیران زجرکشیدۀ انقلاب ناپسندتر است. باید با تمام وجود باور کرد تا به دیگران باوراند که اگر مفسد هست، چندین برابر مصلح هست. این است که انتظار فرج را گل سرسبد اعمال می‌کند. انتظار فرج فقط انتظار برای ظهور منجی موعود نیست. همین که باور کنیم و بگوییم با بیداری و مراقبت و ارشاد و بازخواست و نصیحت مستمر ما مردم، کارها درست می‌شود و فردای‌ جمهوری اسلامی بهتر از امروزش خواهد شد، خود افضل اعمال است. 

نویسنده: زهره علی‌عسگری

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد