ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

تولید ملی چیست؟ باید و نباید اولویت‌بندی مصرف‏کننده ایرانی کدام است؟

پرسش‏های رایج و پاسخ‏های کوتاه در زمینه اقتصاد مقاومتی- قسمت اول

با توجه به تاکیدها و توصیه‌های چند سال اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی، اگر همه‌ کارهاي ضروري در این موضوع انجام شده بود، امروز تفاوت محسوسي را در اوضاع اقتصادي کشور و زندگي مردم شاهد بوديم. اقتصاد مقاومتي با مباني محکم فکري و نظري، تنها راه علاج مشکلات کشور است. بايد با تلاش بي‌وقفه و عيني کردن آثار اقتصاد مقاومتي در زندگي مردم، حرکت پرافتخار چهار دهه‌ اخير کشور را شتاب و رونق بيش‌تري بخشيد. در این یادداشت و یادداشت‏های بعدی سعی می‏شود متناسب با شعار سال که «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» است، برخی سوالات و شبهات رایج در این مورد را طرح کنیم و پاسخ دهیم.

یادداشت حاضر به دنبال طرح پرسش و پاسخ به این دو سوال خواهد بود:

- اولا چه کالاهایی را می‌توان تولید ملی قلمداد کرد؟

- ثانیا رفتار یک مصرف‏کننده ایرانی در چارچوب اقتصاد مقاومتی در اولویت خرید و مصرف کالاها چگونه باید باشد؟

در پاسخ به سوال اول باید گفت بارها پیش آمده که هموطنان در مواجه با کالاهای ایرانی آن را به دلایل مختلف، ایرانی نمی‌دانند. مثلا می‌گویند فلان کالا ایرانی نیست زیرا همه قطعاتش چینی است. بنابراین پاسخ به این سوال ضروری است که چه کالایی ایرانی هست و چه کالایی ایرانی نیست؟ چند درصد ارزش افزوده نیاز هست تا بتوان در مورد ایرانی بودن یک کالا تصمیم گرفت؟ امروزه در دنیا کم‌تر کالایی را می‏توان یافت که صفر تا صد آن در داخل مرزهای یک کشور تولید شده باشد. پس این تصور که یک کالا باید تماما در ایران و توسط ایرانی‌ها تولید شده باشد تا تولید ملی شمرده شود تصوری اشتباه است.

در این راستا می‌توان علاوه بر نقد مراجع علمی و قانونی در زمینه عدم ارایه تعریفی مشخص برای تولید کالای ملی، بر اساسِ بندی در برجام مبنی بر این‌ که ایران اجازه ندارد کالایی را که بالای 10 درصد سهم تولید آن از آمریکا باشد بدون اجازه آمریکا خریداری کند، می‌توان تعریف کالای ملی را این‌چنین استنباط کرد که اگر سهم ایران هم در تولید کالایی بالای 10 درصد باشد، ما توان تصمیم‌گیری در مورد آن کالا را پیدا می‌کنیم. شاید سهم در تولید حتی از برند هم مهم‌تر باشد. هرچند برند هم مسئله بااهمیتی است. اگر برند یک کالا ایرانی باشد فارغ از سهم تولید، آن کالا را ایرانی می‌دانیم.

اما در پاسخ به سوال دوم در مورد اولویت در خرید و مصرف کالاها می‏توان گفت در چارچوب اقتصاد مقاومتی، اولویت در خرید و مصرف کالاها می‌تواند به شرح زیر باشد:

اولویت اول: مصرف کالایی است که هم برند ایرانی دارد، هم در ایران توسط کارگر ایرانی تولید می‌شود و هم بخشی از زنجیره ارزش و سرمایه آن ایرانی است. در این شرایط قطعا انتخاب و حمایت از محصولی ارجح است که بخش بیش‌تری از زنجیره تولید را در درون کشورمان به خود اختصاص داده و از نظر قیمت و کیفیت هم توان رقابت دارد.

اولویت دوم: فرض کنیم مصرف‌کننده ایرانی در محصولی با دو برند خارجی مواجه است و میان این دو قصد انتخاب دارد. در این مورد باید بررسی کنیم که کدام ‌یک از این دو کالا در ایران تولید و موجب اشتغال کارگر ایرانی شده است.

اولویت سوم: گاهی میان دو محصول وارداتی که نمونه ایرانی ندارند قصد انتخاب داریم. در این‌جا قطعا اولویت در حمایت از سرمایه‌گذار و برندی است که یک ایرانی بر روی آن ولو در خارج سرمایه‌گذاری کرده است.

اولویت چهارم: گاهی با دو محصول وارداتی مواجه‌ایم که نمونه ایرانی ندارند و هیچ یک هم دارای برند و سرمایه‌گذار ایرانی نیست و در قیمت و کیفیت هم تقریبا برابرند. حال کدام کالا انتخاب ‌شود؟ در این‌جا حمایت از اقتصاد کشوری لازم است که در شرایط سختی و تحریم، کشورمان را تنها نگذاشته است. به عنوان مثال میان دو کالای چینی و کره‌‌ای قطعا اولویت با مصرف کالای چینی است زیرا کره جنوبی در تحریم‌ها با آمریکا همکاری کرده، اما چین تا حد ممکن در پی کمک به ایران بود. بنابراین باید با رفتار خود کشورهایی را که در شرایط دشوار به اقتصاد ما فشار آوردند مجازات کنیم و کشورهایی را که حمایت‌مان کردند پاداش دهیم.

اولویت پنجم: میان کالای وارداتی که نمونه داخلی ندارد و کالای قاچاق، انتخاب قطعا باید با کالای وارداتی باشد زیرا قاچاق بدون هیچ پرداختی به دولت و به صورت ارزان‌تر می‌تواند همه تولیدات داخلی را در رقابت قیمتی شکست دهد و موجب بیکاری و تعطیلی کارخانه‌های داخلی شود. 

نویسنده: یاسر سلیمانی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد