ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

جرقه‌های مبارزه

 

الله‌اکبر، الله‌اکبر

این ندای اذان است که توسط جمعی از جوانان انقلابی و مسلمان در خیلی از شهر‌های کشور به‌خصوص تهران در ایامی که کسی جرات نمی‌کرد اظهاری از دین و دینداری کند پخش می‌شد. درست در آن روزهای سرد و تاریک که آیت‌الله کاشانی در گوشه و کنار با سخنرانی‌های آتشین خود علیه محمدرضا شاخص و شناخته شده بود. این جوانان برای مبارزه با رژیم منحوس پهلوی به رهبریِ یک سید روحانی دور هم جمع شده بودند. سید جوان نامش «سیدمجتبی نواب‌صفوی» بود. مردی شجاع، آگاه و با درایت که مبارزه خود را با افکار کج و انحرافی احمد کسروی ملعون از نجف اشرف شروع کرد. «میرلوحی» یا همان نواب‌صفوی با جذبه و اخلاصی که از خود نشان داد توانست عده زیادی از بهترین جوانان کشور را که تشنه اسلام انقلابی بودند به دور خود جمع کند و در جلسات علنی، رژیم شاه را زیر سوال ببرد. شعار آنان در قالب تشکیلات اسلام‌گرای فداییان اسلام این بود: «اسلام یَعلو و لا یُعلی علیه».1

سیدمجتبی و یارانش هر روز در راه مبارزه مصمم‌تر می‌شدند. افراد مبارزی که بعدها در هیات موتلفه و در طول سال‌های مبارزه حضرت امام(ره) به صورت تشکیلاتی وارد مبارزه شدند کسانی بودند که با فداییان اسلام از دور و نزدیک حشر و نشر داشتند. مقام معظم رهبری در خاطرات خود می‌فرماید: «اولین جرقه‌های مبارزه در ذهن ما از زمانی شروع شد که نواب‌صفوی به شهر ما آمد.»

سیدمجتبی نواب‌صفوی سرانجام در صبحگاه 27 دی 1333 پس از سال‌ها مبارزه و زندان و شکنجه، بعد از حضور در دادگاه نظامی فرمایشی رژیم از خدا بی‌خبر پهلوی به همراه سیدمحمد واحدی، خلیل طهماسبی، مظفرعلی ‌ذوالقدر در زندان قصر به جوخه اعدام سپرده شدند و این در حالی است که مرد شماره دو فداییان اسلام «سیدعبدالحسین واحدی» چند روز قبل، طی برخورد با تیمور بختیار رئیس کل شهربانی کشور،در ماجرای  اهانتی که به مادرش کرد گفته بود: «مادر من حضرت زهراست» و با او درگیر شده بود. این ماجرا در کنار مبارزات آشکار واحدی علیه شاه و تصمیمات رژیم، زمینه‌ای ایجاد کرد برای این که او را به صورت ناجوانمردانه‌ای به شهادت برسانند.

امروز که بیش از شش دهه از جنبش فداییان اسلام می‌گذرد، نام آن‌ مبارزان، با افتخار به تارک تاریخ ماندگار شده است و پهلوی‌ها در گور خود نفرین شده‌اند.

نویسنده: علی حسین‌پور

 

پی‌نوشت

1. اسلام علو و برتری پیدا می‌کند و چیزی براسلامپیروز نمی‌شود و غلبه پیدا نمی‌کند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد