ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

دفاع‌ مقدس در امتداد عاشورا

آغاز هفته دفاع‌ مقدس مصادف است با آغازین روز از ماه محرم‌الحرام، ماه حماسه حسینی و ماه عبرت‌ها و آموزه‌ها. ماهی که با آغازش شوری دیگر در درون و برون انسان‌های حسینی برپا می‌شود و شیفتگان حضرتش یک‌بار دیگر گردِ هم می‌آیند و ضمن برپایی عزای سید و سالار شهیدان علیه‌السلام، عهد خویش در تداوم راه آن کشتی نجات‌بخش را تجدید می‌کنند. مراحل و مقاطع مختلف انقلاب ‌اسلامی نیز لبریز از توجه بهراه نورانی حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام بوده و هست، به‌خصوص دوران سراسر عزت و اقتدار دفاع ‌مقدس.

هشت سال نبرد ایران ‌اسلامی با استکبار شرق و غرب و مرتجعان منطقه، مظهر ایستادگی، مقاومت و پایداری ایران ‌اسلامی در امتداد نهضت سرخ حسینی است. صدها واژۀ ارزشي که ظهورش تنها در یاران صدیق حضرت اباعبدالله علیه‌السلام شنیده می‌شد، در هشت سال حماسه اين مرز و بوم توسط مردان و زنان مجاهد ايران اسلامي به زیبایی به ظهور نشست و عزت و سربلندي را براي هميشۀ تاريخ به اين سرزمين هديه کرد.

ما معتقديم كه واقعۀ هشت سالۀ دفاع ‌مقدس هم‌چون حماسۀ حضرت سيدالشهدا عليه‌السلام براي ايجاد و تثبيت يك زندگي ايماني و مورد تاييد دين در انسان‌ها بوده است. زندگيِ برتري كه بتواند ضمن بهره‌مندي انسان‌ها از دنيا، آخرت‌شان را نيز آباد کند.

با گذشت چهارده قرن از آن واقعه‌ عظيم، حركتي برگرفته از نهضت امام حسين عليه‌السلام آغاز شد و درس‌ها‌ي كربلا در يك زندگيِ هشت ساله به زيبايي مرور شد. فرزندان اين مرز و بوم و مردم پايبند به ارزش‌هاي حاكم بر مكتب خونين سالار شهيدان، با شناخت يزيد زمان خويش به هم‌ گره خوردند و با تاسي به واقعه‌ كربلا، به آن‌چه خداوند مقدر فرموده بود راضي شدند.

پيروزي ملت بزرگ ايران در برابر دنياي استكبار نیز هديه‌ای‌ الهي بود؛ به پاس رضايت مردم به مقدرات الهي و شكر مردم از زيبايي‌هاي اداي تكليف. زيبايي‌هايي كه براي انسان‌هاي دنيانگر و كوته‌بين قابل مشاهده نيست ولي بندگان خدا و پيروان سيد و سالار شهيدان عليه‌السلام جز زيبايي نمي‌بينند.

به تعبير مقام‌معظم‌رهبري(مدظله‌العالي): «دفاع‌مقدس مظهر حماسه، مظهر آرمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهى، مظهر معنویت و دیندارى، مظهر ایثار و از خودگذشتگى، مظهر ایستادگى و پایدارى و مقاومت و مظهر تدبیر و حکمت است.» و این همه، برگرفته از جریانی است که قیام سید و سالار شهیدان در تاریخ ایجاد کرده است و رزمندگان اسلام نیز در پیروی از راه نورانی حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام حماسه‌ای حسینی آفریدند. آنان هم‌چون مجاهدان کربلا لحظه‌ای از آرمان‌های خویش دست برنداشتند، هم‌چون یاران حسین علیه‌السلام سرشار از معنویت، دین‌داری و عشق به حضرت حق بودند و هم‌چون شهدای روز عاشورا و اسرای کوفه و شام خالق ایثار و پایداری شدند.

اکنون نزديك به سه دههاز پايان دفاع جانانه مردم در برابر هجمه‌ گسترده جهاني مي‌گذرد و ملت بزرگوار ما با درس گرفتن از آموزه‌ها و عبرت‌های عاشورای حسینی و به کارگیری تجربه‌های ناب دفاع مقدس، به‌خوبي مي‌داندراه عزت و سربلندی چیست و برای دست‌یابی به آن چه باید کرد.

نویسنده: فتح‌الله نادعلی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد