ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

شکست موصل و آینده اندیشه تکفیری

شکست گروهک تروریستی داعش در شهر موصل که با ورود رسمی «حیدر عبادی» به این شهر اعلام شد، موفقیت بزرگی در مقابله با پروژه تروریسم تکفیری که هدف آن نابودی جهان اسلام از داخل است به شمار می‌آید.

مقامات نظامی آمریکا عقیده داشتند که چند سال برای آزادسازی سومین شهر بزرگ عراق نیاز است تا از کنترل تروریست‌های داعش خارج شود. در مقابل، بخش عمده عملیات آزادسازی استان نینوا تحت عنوان «قادمون یا نینوی/ ما می‌آییم ای نینوا»، کم‌تر از یک سال به طول انجامید. آزادسازی شهر موصل از پاییز سال گذشته کلید خورد. طی این عملیات بخش‌های مهمی از استان‌ نینوا، نظیر شهرستان‌های «حضر» و «بعاج» توسط نیروهای بسیج مردمی(حشدالشعبی) آزاد شد. نقطه اوج این عملیات، آزادسازی شهر موصل بود که طی روزهای اخیر پس از جنگ‌های سنگین نیروهای ارتش، پلیس فدرال و بسیج مردمی عراق به وقوع پیوست.

رسیدن به مرزهای مشترک عراق و سوریه توسط نیروهای مردمی محور مقاومت در دو سوی مرزهای دو کشور نشان‌دهنده این است که بغداد و دمشق برای پاکسازی کامل منطقه از تروریست‌ها با یکدیگر به تفاهم کامل رسیده‌اند. سند دیگری که این موضوع را ثابت می‌کند، کمک نیروهای حشدالشعبی به ارتش سوریه و نیروهای مقاومت اسلامی لبنان در جنگ با تروریست‌های تکفیری در داخل خاک سوریه است.

آن‌چه که دشمنان اسلام مخصوصا رژیم صهیونیستی را دچار هراس کرده، شکست داعش است. اگرچه اسرائیل در ظاهر مدعی است که با داعش دشمنی دارد و از گروه‌های رقیب آن در سوریه حمایت می‌کند، اما باید خاطرنشان کرد که تشکیل یک خلافت تکفیری در عراق و شام هیچ هدفی مهم‌تر از تامین امنیت ناحیه‌ای که رژیم جعلی اسرائیل در آن قرار گرفته است ندارد. حضور داعش با جنایات وحشیانه‌اش که نمونه آن را کم‌تر می‌توان در تاریخ مشاهده کرد، باعث شد اسرائیل حداقل به مدت سه سال از نظر حفظ امنیت خود آسوده خاطر شود. این اتفاق زمانی برای تل‌آویو اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند که می‌بینیم این گروهک به نام اسلام به جان اسلام و مسلمانان مخصوصا شیعیان افتاد. اگرچه هدف اصلی داعش و حامیان فرقه‌گرا و تندروی آن شیعیان بودند، اما می‌توان نمونه‌هایی از جنایات داعش را در نظر گرفت که هدف آن گروه‌های مذهبی دیگر مانند ایزدیان استان نینوای عراق و مسیحیان و اهل سنت بود.

با وجود آزادسازی موصل، پروژه تروریسم تکفیری هم‌چنان در حال گرفتن قربانی است و پاکسازی کامل سرزمین‌های اسلامی، از فیلیپین تا نیجریه، از لوث تروریست‌های تکفیری هم‌چنان بسیار دور از ذهن به نظر می‌رسد. درگیری‌های شدیدی که اخیرا در مناطق مسلمان‌نشین جنوب فلیپین با محوریت شهر «ماراوی» به وقوع پیوست نشان می‌دهد که اندیشه تکفیری چیزی نیست که برخلاف برخی تحلیل‌های ساده‌انگارانه و ناشی از کوته‌فکری، محدود به عراق و شام باشد بلکه سراسر سرزمین‌های اسلامی و دیگر نقاط جهان را به طور دایم مورد تهدید قرار می‌دهد.

سلسله عملیات‌های تروریستی در اروپا به‌ویژه فرانسه و آلمان نشان می‌دهد که تروریست‌های تکفیری از هر فرصتی در هر جای جهان برای اجرای نقشه‌های شوم خود استفاده می‌کنند. یکی از دلایل مهمی که دولت‌های غربی ‌دوست دارند اندیشه تکفیری به‌ویژه شدیدترین شکل ممکن آن که در گروهک تروریستی داعش نمود یافته است در غرب آسیا باقی بماند، حفظ سرزمین‌های اروپایی در برابر خطرات تروریسم است. با این حال نکته مهمی را باید در نظر گرفت. سیاست‌های دوگانه غرب در برخورد با تروریسم برای بسیاری از محققان محرز شده است. آمریکا در حالی طی نبردهای پاکسازی شهرهای عراق، مدعی مقابله با داعش بود که در چند نوبت، مواضع ارتش‌ها و نیروهای مردمی محور مقاومت در عراق و سوریه توسط نیروی‌هوایی ایالات متحده هدف حمله قرار گرفت. یکی از سندهای بارز در مورد تلاش آمریکا جهت مقابله با هر نوع پیروزی گسترده در جبهه‌های نبرد علیه تروریسم تکفیری، حمله موشکی ناوهای این کشور با شلیک موشک‌های «توما هاوک» به پایگاه هوایی ارتش سوریه در منطقه شعیرات در استان حمص در مرکز این کشور است. حمله‌ای که گفته می‌شود با دستور مستقیم دونالد ترامپ و پس از فشار شدید از سوی ایوانکا دختر یهودی و صهیونیست وی صورت گرفته است. این حمله نتوانست ضربات چندانی به ارتش سوریه وارد کند.

پس از موفقیت‌های گسترده ارتش سوریه و نیروهای مقاومت خصوصا حزب‌الله و لشکر فاطمیون در برابر نیروهای داعش در شمال شرقی استان حلب که همزمان با پیشروی کردهای مورد حمایت آمریکا به سوی شهر «رقه» پایتخت خودخوانده داعش صورت می‌گرفت، نیروهای تروریست تکفیری گمان کردند که با اجرای عملیاتی در تهران می‌توانند به هدف دیرینه خود در تهدید پایتخت جمهوری اسلامی ایران دست یابند.

حملاتی که خرداد در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی در تهران به اجرا درآمد، حملاتی نبودند که از برنامه‌ریزی دقیق برخوردار باشند. هدف تروریست‌ها این بود که با رسیدن به سالن اصلی مجلس و گروگان گرفتن نمایندگان، آنان را یکی پس از دیگری ترور کنند، اما با هوشیاری نیروهای امنیتی تنها توانستند تعدادی از محافظان مجلس و مردم مراجعه‌کننده را به شهادت برسانند یا زخمی کنند. در حرم مطهر امام خمینی نیز چیزی جز یک شکست مفتضحانه در انتظار تروریست‌ها نبود.

پاسخی که ایران به این عملیات تروریستی داد، بسیار فراتر از تصور داعش بود. حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع تروریست‌ها در استان «دیرالزور» سوریه، بسیاری از معادلات تروریست‌ها و حامیان آن‌ها را به هم ریخت. انهدام گسترده در ستادهای فرماندهی داعش در شهر «میادین» در استان دیرالزور که به هلاکت حداقل 175 تن از فرماندهان و نیروهای زبده داعش منجر شد، نشان داد که ایران برای مقابله با تهدید دشمنان حتی فراتر از مرزهای خود، اقدام خواهد کرد.

آن‌چه بسیار واضح است، این که حمایت دولت‌های مرتجع عربی به سرکردگی رژیم سعودی از تروریست‌های تکفیری، اعم از داعش و جبهه النصره و احرارالشام و... نمی‌تواند مانع از تلاش محور مقاومت برای پاکسازی منطقه از صهیونیسم و تکفیر شود. به همین خاطر است که «محمدبن‌سلمان» که اخیرا طی یک شبه‌کودتا علیه «محمدبن‌نایف» به جایگاه ولیعهدی رژیم وهابی سعودی رسید، دلیل خشم خود از اقدامات ایران را «تلاش این کشور برای تصرف حجاز و کمک به ظهور مهدی موعود(عج)» عنوان کرد. در مقابل این اظهارات، سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز با هشدار به بن‌سلمان گفت: «نه تو و نه پدرت نمی‌توانید مانع از ظهور حضرت صاحب‌الزمان(عج) شوید!»

گسترش اقدامات محور مقاومت در برابر محور عبری- غربی- عربی، نشان می‌دهد که غرب آسیا بلکه سراسر جهان طی ماه‌ها و سال‌های آینده، درگیری‌های بسیار سنگین‌تری که سرنوشت هر یک از دو طرف درگیر در نبرد را رقم می‌زند به خود خواهد دید.

 

نویسنده: محمدجواد مهدی‌زاده

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد