ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

آتش به اختیار

 چندی پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) در دیدار رمضانی‌شان با دانشجویان،خطاب به ایشان فرمودند: «در دانشگاه خیلی می‌شود کار کرد. اتفاقا در دانشگاه باید کار کرد. چه کسی باید در دانشگاه کار بکند؟ شما تشکل‌ها هستید که در دانشگاه باید کار بکنید. البته خطاب بنده در غیر از این جلسه به همه است؛ من به همه‌ آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتبا می‌گویم: «هرکدام کار کنید. مستقل و به‌ قول میدان جنگ، آتش ‌به‌ اختیار.»

حضرت امام خمینی(ره) نیز در بخشی از وصیت‌نامه خویش خطاب به جوانان و مردم چنین می‌فرمایند:«از آن‌چه در نظر شرع حرام و آن‌چه برخلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالف با حیثیت جمهوری اسلامی است به‌طور قاطع اگر جلوگیری نشود، همه مسئول می‌باشندو مردم و جوانان حزب‌اللهی اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند، به دستگاه‌های مربوطه رجوع کنند و اگر آنان کوتاهی نمودند، خودشان مکلف به جلوگیری هستند...»

 اولینبرداشت صحیح از این دو فرمایش، این است که امام بزرگوار و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی هرگز منظورشان هرج و مرج و بی‌قانونی و بی‌اعتباری ضوابط در جامعه نبوده و نیست و بالعکس این بزرگواران به جهت شخصیتی و جایگاه رهبری انقلاب، در تمامی بیانات خود بر قانون‌مداری تاکید موکد کرده‌ و همیشه قانون را فصل‌الخطاب و محل رجوع همگان دانسته‌اند. آن‌چه در واقع از مفهوم فرمان «آتش به اختیار» رهبر معظم انقلاب و وصیت حضرت امام به جوانان درک می‌شود این است که ایشان قشر جوان و دلسوز و فهیم کشور را بسیار بادغدغه‌تر، آگاه‌تر و پاک‌تر از برخی مسئولان دانسته و بهدنبال تکیه به ظرفیت‌های خودجوش فردی و جمعی مردم، برای پیش بردن گفتمان انقلاب اسلامی در کشور بوده‌اند.

این واژه در حقیقت یک اصطلاح نظامی است و در مواقع زیر صادر می‌شود:

- جبهه گسترده و وسیع شده باشد. آن‌قدر وسیع که فرمانده به تنهایی نمی‌تواند در تمام خطوط و تک به تک مواضع و سنگرها حضور فیزیکی داشته و مستقیم دستور آتش بدهد.در این حالت، فرمانده افسر تحت امرش را مورد اعتماد دانسته و به قابلیت اقدام بدون هماهنگی فرمان می‌دهد.

- دشمن با فراوانی قوا به تمام نقاط حساس و حیاتی چشم طمع داشته باشد. در این‌جا لازم است همه نیروها صحنه نبرد را ببینند و به سرعت تجزیه و تحلیل و سپس عمل کنند. چون امکان توضیح مستمر شرایط و کسب دستور مجدد، عملا وجود ندارد.

- یک خاکریز و یا یک نقطه برای فرمانده به حدی اهمیت دارد که حاضر نیست حتی ذره‌ای به آن آسیب برسد. آن‌جاست که قوی‌ترین افسرانش را می‌گمارد و فرمان آتش به اختیار صادر می‌کند.

با توجه به توضیحات بالا باید یقین کنیمدر جنگ نرم دشمن با نظام مقدس جمهوری اسلامی:

- حمله دشمن بسیار گسترده است.

- نقاط حیاتی ما مورد  تهدید و تهاجم است.

- زمان برای توضیح و توجیه مکرر در لزوم آماده‌باش جامعه و جوانان مدافع مرزهای فرهنگی بسیار اندک است.

- افسران جنگ نرم یعنی جوانان، دانشجویان و همه‌ دلسوزان نظام مقدس اسلامی، هم توانمندند، هم مورد اعتماد فرماندهی.

سال‌هاست که جنگ دشمن در حوزه‌های اعتقادی، اخلاقی و علمی شروع شده است. نبرد بی‌امان ما با استکبار، خاکریز به خاکریز و سنگر به سنگر ادامه دارد. آن‌ها تنها راه سیطره بر ما را پیروزی در این نبرد می‌دانند و ما نیز عزت و اقتدارمان در گرو آفند شجاعانه و پدافند هوشمندانه است. در هنگامی که دشمن، با به کارگیری تمام امکانات و ظرفیت‌های خویش به سراغ انهدام سنگرهای معنوی و عقیدتی ما آمده است و در این میان، نهادهای فرهنگی ما گرفتار امور فرعی شده‌اند و نمی‌توانند امور اصلی فرهنگی را به‌خوبی مدیریت کنند، راهی جز صدور فرمان آتش به اختیار نیست.

علی‌رغم نگاه بدفهمان و بدخواهان، این فرمانِ اثرگذار در زمان مناسب و موثر صادر شده است. مخاطبان هوشمند و ولایت‌مدارِ این فرمان که عزت و سربلندی این کشور آرزوی‌شان است، به‌خوبی می‌دانند که چگونه با توجه به اصول و ارزش‌ها، راهی برای عبور از موانع دشمن و کسب پیروزی نهایی پیدا کنند. آن‌ها معنای اولویت در کارها، مصلحت و اطاعت از دستور را به زیبایی می‌دانند و آگاهند که افراط و تفریط، تندروی و محافظه‌کاری هر دو به یک اندازه مخرب هستند.  آنانبا مدیریت گروهی و هسته‌های فرهنگی به صورت خودجوش، به نقد فرهنگ غرب می‌پردازند و از فرهنگ اصیل اسلامی دفاع می‌کنند. آنانجوانان عالم، بصیر و شجاع این سرزمینند که به‌خوبی می‌داننددشمن کیست، مسیر مقابله با آن چگونه است، اصلی‌ترین روش‌های دشمنی چیست، مهم‌ترین ابزارها و محمل‌های دشمن کدامند، برای انسجام درونی چه باید کرد و جهت عَلَم‌ مقتدای‌شان به کدام سو است. آنان برای انتخاب تاکتیک مناسب، اولویت عملیات خود را می‌شناسند. مسائل اصلی و فرعی محور خود را به‌درستی شناسایی کرده و تمام اقدامات‌شان را مبتنی بر نظم و قانون و عقلانیت انقلابی می‌کنند.

اکنون زمان آن است که مراقب باشیم تفاسیر ناآگاهانه و گاه مغرضانه از این فرمانِ عالمانه، حکیمانه و شجاعانه، ما را از ورود مجاهدانه به این سنگر مقدس بازندارد.

فرمان، خواستِ جلودار است و مصلحتِ کشور. امروز بیش از هر زمان دیگر، جنگِ نرم با ابرشیطان‌های جهان ما را به خود می‌خواند. چشم دل باز کنیم و به گوش جان بشنویم که امام و شهیدان نیز ما را فرمان «آتش به اختیار» داده‌اند.

لبیک...

 

نویسنده: فتح‌الله نادعلی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد