ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

جای نگرانی

هیجدهم تیر به نام روز «ادبیات کودکان و نوجوانان» نامگذاری شده است؛ ادبیاتِ مهمترین و حساسترین بخش از جامعه. روز ادبیاتِ آنانی که اگر فراموش شوند با شگردهای زیرکانه، هوشمندانه، هنرمندانه و البته اهریمنی دشمنان به‌گونهای استحاله خواهند شد که چندی بعد، نه از تاکنشان ماند و نه از تاک‌نشان و به قول صائب:

زآنچه امروز به جمعيت آن مغروري/ به تو آخر، دل و چشم نگران ميماند

در اهمیت موضوع قرنها گفتهاند، سالها شنیدهایم و کم‌تر انجام دادهایم. گفتهاند: «تربيت امرى تحميلى، موقتی، تک‌بعدی و بی‌هدف نيست و چون دوران كودكى و نوجوانى از نخستين دورههاى تعليم و تربيت انسان‌هاست، حرکت تربیتی در این مقطع سنی، زمينهساز یک اتفاق دايم و هدفدار است که دارای ابعاد مختلفی است.» اميرمومنان علي عليه‌السلام در این مورد میفرمایند: إِنَّما قَلْبُ الْحَدَثِ كَالْأَرْضِ الْخالِيَةِ مآ أُلْقِىَ فيها مِنْ شَىْءٍ قَبِلَتْهُ. جز اين نيست كه دل نوجوان هم‌چون زمين ميان‌تهى است، هرچه در آن افشانده شود همان را مىپذيرد.

اما ادبیات کودک و نوجوان میتواند باغستانی باشد که کودک و نوجوان ایران اسلامی در آن آزادانه سیاحت کند، ببیند، لمس کند، لذت ببرد، تقویت شود و در نهایت کوله‌باری از دانش و اخلاق را برای دوران جوانی، میانسالی و هنگام کهولت بردارد و در تمام این فصول، منشا خیر و تاثیرات مطلوب در خود، خانواده و جامعه شود. این ادبیات گرچه شامل بخشی از فرهنگ شفاهی، داستان‌، نمایشنامه، شعر و نیز نوشته‌هایی در زمینه‌‌هاي دین، دانش اجتماعی، علم، هنر و سرگرمی است، اما در حقیقت مجموعهای است که بزرگترین و حساسترین مخاطب را در جامعه داراست. ما هنگامی کام دل‌مان برخواهد آمد که نهالِ دوستی انسانها با خدا، خود، خانواده و جامعه را در ادبیات کودک و نوجوان بنشانیم.

اکنون چهار دهه از انقلاب اسلامی میگذرد و ما به‌شدت محتاج آینده‌سازانی هستیم که با ارزشهای ملی و مذهبی حاکم بر جامعه مانوس باشند و خود به عنوان الگوی برتر در اخلاق فردی و اجتماعی، روند خوب شدن را استمرار بخشند. برخی از اهداف ادبیات کودک و نوجوان را میتوان آماده کردن آنان برای شناختن و ساختن محیط، احترام به اصالت انسانی، پایبندی به ارزشها و میل به اعتلای مداوم آن‌ها، علاقه‌مندی به مطالعه و ایجاد عادتهای پسندیده دانست. در این بخش، نظام جمهوری اسلامی ایران گامهای مهم و تاثیرگذاری برداشته، اما جایگاه انسان در آموزههای دینی و هم‌چنین وجود دشمنان زیرک و صبور برای سرقت نسلِ آگاه، پویا، شجاع و سازنده این مرز و بوم، مسئولان و دلسوزان را بر آن میدارد که توجه بیش‌تری به این مقوله داشته باشند.

اهميت‌ ادبيات‌ كودك‌ و نوجوان زمانی بیش‌تر روشن میشود که ما بدانیم اين گروه ضمن داشتن محدوديت‌ اطلاعات، عواطف ناپایدار‌، تخيل‌، كنجكاوي‌، ميل‌ به‌ تحرك‌ و... ميزان‌ آسيب‌پذيري‌شاندر برابر تولیدات‌ فرهنگي‌ِ رقیب بسیار بالاست‌. هم‌چنین تاثيرپذيري‌ آنها عميق‌تر و ماندگارتر از تاثيرپذيري‌ بزرگ‌ترهاست. چنان‌ كه‌ در حديث‌ نبوي‌ نيز آمده‌‌: اَلْعِلْمُ في‌الصِّغَر كالنَّقْشِ في‌الحَجَر.

در جامعه ما جمعيت‌ كودكان‌ و نوجوانان قابل توجه است. ضمن آن که اوقات‌ فراغت‌ بيش‌تري‌ نيز نسبت به سایرين دارند. از طرفی، این بخش مهم و تاثیرگذار در معرض اصلیترین تهاجم‌ها و شبیخونهای فرهنگی دشمنان هستند. نوک پیکان استکبار به سوی کودکان، نوجوانان و جوانان جامعه است و با به کارگیری انواع حربهها و هزینه دلارهای بی‌انتها، هویت آیندهسازان جامعه را نشانه رفته است. تاسف‌بار این که برخی در داخل، خودآگاه یا ناخودآگاه در سرعت‌بخشی به چرخ این شبیخون سهیم‌اند.

مقام معظم رهبری(مدظلهالعالی) نگرانی خود را در خصوص این بخش از جامعه این‌گونه بیان میدارند: «بچه‌ شما در آغوش شما، در مدرسه‌ شما، در کتابخانه‌ و جلوي روی شماست و شما برای او فکرهایی، آینده‌ای و امیدواری‌اي‌ دارید. ناگهان دسترسی یک نفر بیگانه را مشاهده می‌کنید. شما با این بچه خویشاوندید، شما معلمش، پدرش یا مربی‌اش هستید، لیکن او بیگانه و بی‌علاقه به سرنوشت این بچه است. توجه بچه به همین کالاهای فرهنگیِ متداول و رسانه‌های گوناگون خبری و فرهنگی، بیش‌تر از شماست. این، جای نگرانی است و امروز این وجود دارد؛ چه من و شما بخواهیم، چه نخواهیم.»

نظام اسلامی برای رفع این نگرانیها باید دستگاههای فرهنگی، رسانهها، نویسندگان، هنرمندان، تهیهکنندگان و کارگردانان را بسيج كند و تمام ظرفیتهای ارزشمند داخلی را به كار گيرد. هم‌چنين، با نظارت بر محصولات فرهنگی، استمرار در حرکت، ایجاد عوامل انگیزشی در تولید و مصرف، بهرهمندی از آخرین فناوریهای تاثیرگذار و با پشتیبانی مادی و معنوی جامعه از این حرکت، با ایجاد حرکتی شتابدار و مبتنی بر معنویت و دانش و عقلانیت در ادبیات کودک و نوجوان، ضمن ایجاد رضایت و جاذبه در داخل، مخاطبان بی‌شماری را نیز در پهنه گیتی جذب كند. ان‌شاءالله.

نویسنده: فتح‌الله نادعلی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد