ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

راهکار اساسی برای استحکام زیرساخت‌های جامعه اسلامی

نظام آموزش و پرورش در واقع بنیان و منشا زیرساخت‌های جامعه از نظر علمی، معنوی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی، ورزشی، محیط زیست و... است. در واقع اگر نظام آموزش ‌و پرورش کشور به‌خوبی به وظیفه خود عمل کند، اساتید دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و دیگر نهادها و سازمان‌ها می‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند. در غیر این ‌صورت، تلاش‌ها همه آب در هاون کوبیدن است.

اذهان پاک کودکان جامعه، به زمین بکر و حاصلخیز ماند. اگر روی آن کشت خوب صورت گیرد، برداشت و حاصل آن خوب خواهد شد. اما اگر خوب کار نشود، به زیرساخت‌های جامعه آسیب جدی خواهد رسید. بنابراین هر هزینه‌ای که براساس برنامه‌ریزی صحیح در مورد آموزش ‌و پرورش صورت گیرد، هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری برای تقویت زیرساخت‌های کشور است.

مسئولان بلندپایه‌ نظام مقدس جمهوری اسلامی باید مد نظر داشته باشند از معلمی که برای تامین معیشت خود و خانواده‌اش بعد از ساعت اداری و کاری، با بدنی خسته و کوبیده، به جای این ‌که به استراحت و خانواده برسد ناگزیر مشغول کار دیگری می‌شود، نباید انتظار خدمت دلسوزانه داشته باشند.

البته کسانی هم هستند که افکارشان با شغل‌شان که شغل انبیا است اصلا سازگاری ندارد. این‌گونه اشخاص برای کودکان جامعه مفید که نیستند هیچ، بلکه مسموم‌کننده و مضرند. بخشی از رفتار و کردار نامناسب دانش‌آموزان نشات گرفته از افکار و عملکرد انحرافی بعضی از معلمان است. برای این‌ که کودکان جامعه با چنین مشکلاتی مواجه نشوند، چاره‌ای نیست جز این‌ که از بهترین‌های جامعه از نظر تقوا، تعهد، شایستگی و با سوابق درخشان برای آموزش ‌و پرورش گزینش شوند. البته با نظارت انسان‌های متعهد و شایسته.

ناگفته نماند، اغلب کشورهای پیشرفته با وجودی که مسلمان نیستند، اما بخشی از عملکردشان خصوصا در مورد آموزش ‌و پرورش، عملا نشات گرفته از اسلام است. ما که کشوری اسلامی هستیم، بیش‌تر از آنان باید به آموزش ‌و پرورش توجه داشته باشیم.

موضوع بعدی که در نظام مقدس جمهوری اسلامی باید به آن توجه جدی شود ترویج فرهنگ جهاد و شهادت است. ترویج فرهنگ جهاد و شهادت تنها با یاد شهدا و شعار میسر نمی‌شود. در این مورد موضوع بصیرت‌افزایی و تقویت اعتقاد و باورهای جامعه را نباید نادیده گرفت. لذا اساس ترویج فرهنگ جهاد و شهادت در رعایت عدالت، اجرای ضوابط، مبارزه‌ قاطعانه با مفاسد مختلف، ترویج امر به ‌معروف ‌و نهی‌ از منکر، صداقت در گفتار و عمل خصوصا از سوی مسئولان ذی‌ربط، شایسته‌سالاری و... است. البته یاد شهدا مهم است، اما راه و عمل به پیام شهدا اهم است. اگر امام(ره) تنها به یاد شهدا اکتفا کرده بودند، هنوز هم سلطنت در ایران پابرجا بود. ایشان به پیام شهدای کربلا عمل کردند که توانستند به یاری خداوند، همت مردم و با پیوستن ارتش به ملت، رژیم 2500 ساله سلطنتی را در ایران واژگون کنند.

نویسنده: سیدعلی‌اکبر مصطفوی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد