ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

مناظره‌های ریاست جمهوری فرصتی طلایی که هدر رفت

پخش مناظره‌ها به صورت زنده آن هم در سطح بین‏‌المللی، برای نامزدهای محترم ریاست‌جمهوری که از نخبگان جامعه اسلامی محسوب می‌شوند، یک فرصت بسیار ارزشمند، استثنایی و تاریخی بود که آقایان می‌توانستند با تدبیر و با ارایه برنامه‌های مشخص، مدون و راهکارهای اصولی و قابل اجرا، توأم با گفتار و رفتار نیک و خداپسندانه از این فرصت طلایی به بهترین نحو استفاده کنند و در امر مناظره، الگوی مناسبی باشند برای کشورهای دیگر.

...........................................................................................................................................................................................................................................................

 متاسفانه این مناظره‌ها الگو نشدند هیچ، بلکه برای کسب جایگاه و متاع فریبنده دنیا، با جار و جنجال، تخریب یکدیگر، با حرمت شکنی‌ها، برملا کردن مسائلی که به مصلحت کشور نبود و با وعده و وعیدهای دروغین و غیرقابل اجرا و از همه بدتر با گفتارها و وعده‌های نسنجیده، کرامت جامعه اسلامی را که برای دفاع از آن تاکنون صدها هزار شهید و ایثارگر تقدیم شده است، نادیده گرفتند.

شکی نیست برای کسانی که در خط فقر زندگی می‌کنند، مبلغ 45 هزار تومان قابل توجه است، اما این دلیل نمی‌شود که بعضی طوری صحبت کنند گو این که ملت سرافراز ایران اسلامی برای یارانه 45 هزار تومانی انقلاب کرده! این‌گونه دیدگاه‌ها جز اهانت به عزت و کرامت ملت، نادیده گرفتن خون شهدا، آرمان‌های امام(ره) و رهنمودهای رهبری چیز دیگری نیست. ناگفته نماند، جدا از غارتگری‌ها و فسادهای ریز و درشت اقتصادی، ضعف مدیریت و عدم برنامه‌ریزی اصولی توأم با ناعدالتی و عدم اجرای ضوابط در بسیاری از موارد به‌ویژه در توزیع یارانه‌ها که باعث شده لطمات سنگینی به اقتصاد و زیرساخت‌های کشور وارد آید، از نظر شرعی هیچ دلیلی ندارد جز افراد نیازمند و مستمند، به باقی جامعه‌ یارانه پرداخت شود. انصاف، گذشت، مروت و کمک به همنوع در این وضعیت اقتصادی چنین حکمی می‌کند. با کمال تاسف، نامزدها در خیلی از موارد از جمله در مورد یارانه‌ها، راهکار مناسبی ارایه نکردند.

 

بهترین امتیاز مناظره‌ها برای ملت، شناخت تقوا، صداقت، رعایت ادب، تخصص و شایستگی و ارایه بهترین راهکارها  برای حل مشکلات جامعه بود که نامزدها با گفتار و رفتارشان خود را به جامعه شناساندند. لذا مردم ما به نامزدی رای خواهند داد که برای حفظ کرامت و عزتمندی ملت و رونق بخشیدن به وضع اقتصادی کشور، راهکار بهتری ارایه داده باشد. جای تاسف است که با وجود این همه ذخایر و منابع سرشار خدادادی در کشور و نیروهای شایسته و مستعد فراوان انسانی، نتوان راهکار اصولی و مناسبی برای حل مشکلات جامعه ارایه کرد. این یعنی ناتوانی در اداره امور کشور. معنای واقعی تخریب یعنی این که برنامه مدون و مشخصی وجود ندارد و جز با تخریب و وعده‌های دروغین نمی‌توان رای جمع کرد. واقعا با این انگیزه و روش، می‌شود کشور را اداره کرد؟ متاسفانه بعد از جنگ تحمیلی تنها مسئله‌ای که رئیس‌جمهورها سعی کرده‌اند بی‌کم و کاست به آن عمل کنند، کنار گذاشتن افراد متعهد، شایسته، خدمت‌گزار و باتجربه از دولت قبل و به کارگیری افرادی از میان اقوام و دوستان‌شان است به خصوص در مسئولیت‌های کلیدی کشور! و این عمل‌کرد آسیب‌هایی جدی به نظام کشور وارد کرده است.

در خاتمه از مسئولان نظام مقدس این سوال را دارم، چگونه است که در جامعه ما برای دریافت وام دو میلیون تومانی باید وثیقه گرو گذاشت، ضامن در نظر گرفت، انگشت زد و امضا کرد، اما برای قول و وعده‌هایی که نامزدهای ریاست جمهوری به ملت می‌دهند، چنین سازوکاری مهیا نیست؟ در صورتی که عدم عمل و اجرای وعده‌های مذکور، آسیب‌های بسیار سختی به سرمایه اجتماعی و کلیت جامعه وارد می‌آورد. واقعا برای اجرای آن وعده‌ها چه تضمینی وجود دارد؟

لااقل نامزدها به ملت امضا دهند که در صورت عمل نکردن به وعده‌ها، براساس امضایی که داده‌اند عذرخواهی می‌کنند و بعد هم طلبکار نمی‌شوند.

نویسنده: سردار آزاده (با ده سال اسارت) سید علی اکبر مصطفوی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد